Duşakabin Temizliği

Uzun süreli kullanımda duşakabinlerin cam ve plastik bağlantı noktalarında küflenmeler, sararmalar oluşur. Bunlar iyi temizlenmeyen sabun ve şampuan artıklarıdır. Camlarda da su ve kireç lekeleri oluşur.

Duşakabin temizliği sık sık tekrarlamak gerekir. Bu şekilde kir birikmesinin önüne geçebilirsiniz. Banyodan çıkarken camın üzerine biriken suyu bir bez yardımıyla alırsanız camlardaki leke oluşumunu engellemiş olursunuz. Bekletmek yerine hemen temizleyerek camlarda hijyen sağlayabilirsiniz.

Camın düzgün kurumaması lekelenmelere sebep olur. Banyodan çıkarken sildiğimiz duşakabin camını açık bırakırsanız daha kolay kuruyabilir. Böylece leke oluşması engellenmiş olur.

Duşakabin temizliğinde ağır kimyasallar kullanımından kaçınmanız gerekir. Tuz ruhu gibi kimyasallar insan sağlığına zarar verebilir. Bunun yanı sıra fayanslarınıza da zarar verir.

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

  • Çeşitli deterjanlar ve kireç sökücüler bu iş için yardımcı ürünlerdir.
  • Cam ile çerçevenin bağlantı yerlerinde oluşan kirleri ince uçlu bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.
  • Sirke de duşakabin temizliğinde kullanılabilen bir malzemedir. Kimyasal yerine doğal çözümler tercih ediyorsanız sirke sizin için uygun olabilir.
  • Beyaz sirke ve karbonat karışımı da hijyen sağlamada etkilidir.

Camlar Nasıl Temizlenmeli?

  • Duşakabin camları için özel üretilmiş deterjanlar, kireç çözücüler, temizlik için kullanılan malzemeler bu temizlikte size yardımcı olacaktır. Bu malzemeleri kirli bölgeye yayarak ovmak suretiyle kullanabilirsiniz. Ardından duruladığınız camları kurulamanız da önerilir. Böylece leke kalmasını engellemiş olursunuz.
  • Doğal yöntemler kullanmak istiyorsanız beyaz sirke karbonat karışımı işinize yarayacaktır. Bu karışımı sünger yardımıyla cama sürün. 15-20 dakika bekleyin. Ardından su döküp süngerle ovarak durulayın.
  • Duşakabin camının temizliğinde yağmur kaydırıcı spreyler de kullanabilirsiniz. Bu spreyi uygularken camın kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Sirke-karbonat karışımıyla temizlediğiniz camı iyice kuruladıktan sonra bu spreyi sıkabilirsiniz. Ardından bir bez yardımıyla iyice silmelisiniz.

Siz de bu yöntemleri kullanarak banyonuzda hijyen sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu