Duvar Boyası Rengi Nasıl Seçilir?

Duvar boyası, dekorasyonu doğrudan etkileyen çok önemli bir unsurdur. Doğru renk seçimi yapabilmek için mutlaka farklı alternatifleri, evinizin duvarlarında deneyin.

Uluslararası Renk Örgütü (ICC)‘nin Türkiye temsilcisi olan tasarımcı Ümit Ünal, renk ve dekorasyon önerilerini sunuyor.

Tepe Home Oturma Grubu

Odalara Göre Renk Seçimi

Yatak Odası: Ortak tercihler çok önemli. Uyku ve rahatlatıcı bir terapi desteği veren renk grupları tercih edilmek istenirse, bulut mavisi, opal, ay taşı, kuvarz. Daha dinamik ve etken renkler için gri mavi, kadet mavi, pembe buğu.

Oturma Odası

Salon: Mobilya tercihleri ve salon dekoratif objeler renkli ve farklı renklerle tercih edilmişse; mavi sis, ayaz, opal, maya. Tam tersi, monokrom bir tercihli mobilyalar ve objeler renksiz ve yalın tercihli ise daha koyu ve güçlü renkler tercih edilebilir. Kozmos taşı ve bulut mavisi ya da ay taşı, aqua, güneş taşı.

Yemek Odası: Orta tonlar tercih özel lokal aydınlatmalar ve estetik aydınlatma üniteleri ile müthiş uyum sağlayacak; gri mavi, magma, yıldız tozu.

Mutfak

Oturma Odası: Dinlenme aralıkları için izin veren orta ve ılımlı tonlamalar özel renk paleti. Lila değeri olan gri lezzetli lila. Yıldız tozu, kırağı gibi özel orta tonlamalar, grimsi bej ve taş renkleri,

Çocuk Odası(kız/erkek): Kız ve erkek çocuk ayırımı yapmamak daha doğru. Rengi doğru kullanmayı çocukken öğrenebilmeli çocuklar ve yetişkin gibi ele alınmalı. Düş yeşili, mavi sis, bulut mavisi, ay taşı ve buzul. Kum rüzgarı gibi sıcak bej tonlar.

Home-Office: Koyu ve orta tonlar ile açık kontrast kullanımları yaratıcı buluyorum. Ayaz, buzul, kozmos taşı, krater, opal.

Yatak Odası

Mutfak: Mavi sis, opal, ay taşı, gri mavi,ayaz.

Banyo: Aqua, opal, kadet mavi,buzul.

Balkon / Bahçe: Opal,kuvarz, maya,buzul ve son olarak beyaz tonu için buz beyazı yaz için ideal.

Doğru boya rengini seçebilmek için kendi zevkinizi, ev halkının zevkini, evdeki eşyaları ve yaratmak istediğiniz atmosferi göz önünde bulundurun. Uzun seneler boyunca kullanabileceğiniz, doğru rengi seçebilmek için renk alternatiflerinizi belirleyip, bu alternatifleri evinizin doğal ortamında deneme amaçlı uygulayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu