Duvar Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Duvar dekorasyonu sırasında yapılan en büyük hatalardan biri, bulunan her boşluğu bir aksesuarla doldurmaya çalışmaktır.

Doğru bir yerleştirme ile boş duvarlar, etkili bir şekilde kullanılabilir. Bunun için işe boya ile başlanabilir. Odanın genel rengine uyum sağlayan bir renk belirlenip, tek bir duvar farklı bir renge boyanabilir. Bu yöntem, odanın genel tarzına uygun duvar kâğıdı seçilerek de yapılabilir.

Boyanan ya da kaplanan duvara, bir tablo asılabilir. Bu tablo, tablo aydınlatmasında kullanılan bir aydınlatma elemanı ile tamamlanabilir. Ayrıca, farklı ebatlarda fotoğraf çerçeveleri ile fotoğraf duvarı da hazırlanabilir.

Duvarlar için son dönemde sıkça kullanılan duvar sticker’ları da kullanılabilir. İstenilen ölçü ve desende sticker’lar seçilerek, duvarlarda istenilen tarz yaratılabilir.

Odalar duvarlardan oluşuyor ve siz de dekorasyon için neler yapabileceğinizi düşünüyorsunuz. Duvarlarla ilgili fikirleriniz dekorasyonunuzun büyük bir bölümünü oluşturmalı. Çünkü eşyaların konumu da dahil olmak üzere pek çok uygulama duvarlara göre belirleniyor.

Resim ya da fotoğraf çerçeveleri, duvar kağıtları, saatler, perdeler, aynalar ya da boylar duvarlarınız için pek çok alternatif bulunmaktadır.

Önemli olan; duvarda boşluk kalmayacak şekilde bir şeyler yerleştirmek değil, az ve estetik öğelerle duvarı dekore etmektir.

 • Rengarenk duvar kağıtları: Duvarlarınızı boyamak için, çok daha pratik bir yöntemle onları canlandırmanın bir yol var:  Mobilyalarınıza uyum sağlayacak birbirinden farklı desenlerdeki duvar kağıtlarını kullanarak odanızı yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.
 • Labirent raflar: Hem kitaplarınıza ve aksesuarlarınıza alternatif bir depolama çözümü olacak, hem de duvarınıza değişik bir hava katacak rafların şekillerini belirlemek sizin elinizde. İster klasikten vazgeçmeyip düz ve paralel raflar, ister metal-siyah-kırmızı gibi iddialı renklerden oluşan labirent raflar kullanın.
 • Aynalar: Aynalar, özellikle de büyük aynalar mekanların genişliğini arttırmak ve ortama aydınlık bir hava katmak için birebirdir. Siz de salonunuzun darlığından ve sıkıcılığından yakınıyorsanız büyük bir ayna alıp duvarınıza asabilirsiniz.
 • Saatler: Saatler duvarlarımızın vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Dilediğiniz renkte ve desende saatlerle odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Modern ve eğlenceli bir görünüm için isterseniz birden fazla saati asimetrik biçimlerde duvarınıza asın.

Duvar dekorasyonu

Duvarınızda hayali bir dikdörtgen çizin. Bu alanın içine uyumlu şekilde tablolar, koleksiyonlar, saatler asın. Grup halinde asılan öğeler, duvarda odak noktası yaratmayı sağlar. Duvarın dört bir köşesine bir şeyler asarsanız, dikkat dağılır.

Duvarlarınız geniş ve yüksekse, el işi halılar ve kilimler ile geleneksel bir görüntü elde edin.

Çağdaş bir görünüm istiyorsanız, renkli duvar boyaları alın. Fırça ile duvara sevdiğiniz bir veya birkaç sözcüğü yazın. Düzgün yazmanız çok önemli değildir. Önemli olan sizin el yazınızla yarattığınız farklı tarzdır.

Farklı büyüklüklerde bir sürü resim çerçeveniz varsa, hepsini tek bir renge boyayarak daha estetik bir görünüm elde edin.

Peki aksesuarları nasıl kullanmalısınız?

Duvar saatleri

Büyük çerçeveli saatler tıpkı tablolar gibi işlev görerek odaların dekorasyonunun bir parçası olabilir. Salonunuzda koltuğunuzun arkasındaki duvara yerleştirdiğiniz duvar saati bir tabloyu andırabilir. Ayrıca eşyalarınızın rengiyle uyum içerisinde olan duvar saati zamanın odanın her yerinden görünebilmesi için de idealdir.

Büyük bir salonunuz varsa duvarlarınızın boş kalması eşyalarınızın da güzel görünmesini engeller. Mobilyalarınızın stilinde bir duvar saati ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Kullanacağınız saat ağaçtan yapılmış ve roma rakamları kullanılmış olabilir.

Duvar kağıdı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

 • Odanızda nasıl bir atmosfer yaratmak istediğinize karar vermelisiniz.
 • Duvar kağıdının kenarları düzgün kesilmiş olmalı, kağıt üzerinde kusurlar bulunmamalıdır.
 • Desen hatası bulunmamalıdır.
 • Temizlik açısından kullanışlı olmalı, kolay temizlenebilmelidir.
 • Sağlıklı materyallerden üretilmiş olmalıdır.
 • Islatılarak sökümü mümkün olmalıdır.
 • Çok parlak ve kuvvetli renkler, tek bir duvarda ya da kolonda kullanılmayacaksa seçilmemelidir.
Duvar kağıdı

Duvarlarda kumaşlar

Fransız, İtalyan ve İngiliz stiller ile lüksü eve taşımak küçük detaylarda saklı. Avrupa’nın lüksünü ve zarafetini, Uzak doğulu temalarıyla birleştirerek yeni yaşam alanları yaratılabilir. Doğal deri ve etnik desenli duvar kâğıdını, metalik bir zemin üzerinde kumaş etkisi yaratan koleksiyonlar ile birleştirerek duvarların ışıldaması sağlanabilir. Pamuklu kadife, işlemeli ipek ve ipek şantuk kumaşlarla dekorasyonda istenilen lüks etkisi yakalanabilir. Yaşam alanlarında, lüks görüntüyü sevenler için, bu alternatif seçimler iyi birer fikir olabilir.

Taş duvarlar

Duvar dekorasyonu

İç ve dış dekorasyonda kullanabileceğiniz taş duvarlar, kullanım ve uzun ömürlülük açısından avantaj sağlayacaktır. Kışın sıcaklığı, yazın ise serinliği muhafaza edebildiği için, taş duvarları iç yalıtım olarak da nitelendirebilirsiniz.

Taş duvarları sadece otantik dekorasyonda değil, modern dekorasyonlarda da kullanabilirsiniz. Salon dekorasyonunda modern TV üniteleri için, mutfak dekorasyonunda ve banyo gibi ıslak mekânlarda kullanılmak üzere taş duvarları tercih edebilirsiniz.

Taş duvarların malzemesi, doğal taşlardan, traverten, mermer, granit ve mozaik gibi malzemelerden üretildiği için, çeşitli renk ve modellerde seçenekleri bulunmaktadır. Taş duvarlar, doğal malzemesinin aksine, hafif formda üretildiği için, duvarların nefes almasına izin verir. Binaya yükleyeceği ağırlık, beton duvarlar kadar olacağı için, herhangi bir probleme yol açmayacaktır.

Resimli duvarlar

Duvar dekorasyonu

Duvarlarınızda ufak parlaklıklar için kumlu metalik boyayı seçebilirsiniz. Metalin parlak rengini, kum taneciklerinin arasına saklayarak ışıltıyı kontrol edebilirsiniz. Seçeceğiniz renk, parladığında gözünüzü kamaştırmayacak bir renk olmalı. Aksi takdirde, çok parlak olan duvarlar göz yorduğu gibi, odanızın dekorasyonunu da olumsuz etkiler.

Duvarlarınızda özgür fırça darbeleriyle oluşturulmuş dalga doku kullanabilirsiniz. Dalga doku, serpiştirilmiş çakıl taşları sayesinde, rengi dengeleyip, açık ve koyu tonları uyum içinde birleştirecektir.

Varaklı görünüm için, bakır ve altın renginin tonlarını seçebilirsiniz. Genellikle dış cephede tercih edilen varak, iç cephede daha açık renklerle kullanıldığında oldukça iyi sonuçlar verecektir. Evinizde daha klasik bir hava yaratmak için varak ideal bir seçim olacaktır.

Aynalı duvarlar

Ayna

Duvar nişlerinde ayna kullanmak, çok estetik bir çözümdür. Bu nişlerin içine, çok parçalı aynalar yerleştirebilirsiniz. Farklı formlardaki aynalara yer vererek daha dikkat çekici kılın. Aynaların önündeki boşluklara, mum veya aksesuar koyarak nişi zenginleştirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu