Duvar Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Duvar kaplama malzemeleri ile kaplama işlemi, hem estetik hem de ısı yalıtımı gibi sebeplerle yapılır ve çoğunlukla ahşap ya da ahşap özellikli malzemelerle yapılır.

Ahşap Duvar Kaplama Malzemeleri

Ahşap, çalışan bir malzemedir. Bu nedenle masiften hazırlanan duvar kaplama parçalarının eni 15 cm’den geniş tutulmaz. Dar parça kullanmak, aynı zamanda ekonomiktir. Ahşap malzeme, diğer malzemelere göre sürtünme ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. Herhangi bir çizilme durumunda zımparalanıp tekrar verniklenebilir. Olumsuz yönü ise geniş yüzeylerde renk ve desen beraberliği sağlanamamasıdır. Ahşap kaplama malzemeleri birbirine bağlantı konstrüksiyonları kinişli, lambalı ya da yabancı çıtalı olabilir. Alt konstrüksiyona montajları ise genelde kiniş içerisinden çivi ya da vidayla tutturulur. Özel olarak yapılmış metal bağlantı gereçleri de vardır.

Yonga Levha Duvar Kaplama Malzemeleri

Yonga levha, duvar kaplamasında çok kullanılan bir malzemedir. İstenen ölçüde kesilip kenarları masiflenen plakaların yüzeylerine genellikle kaplama yapıştırılarak kullanılır. Böylelikle renk ve desen beraberliği de sağlanmış olur.

Duvar Kaplama

Suntalam Duvar Kaplamaları

Suntalam, suntaların üzerine yapay reçine kaplanarak elde edilen bir malzemedir. Desen beraberliği sağlamak kolaydır. Kullanıma hazır bir malzemedir. Ölçüsünde kesilip kenarlarına kenar bandı yapıştırılarak yabancı çıtalı bir şekilde montajı yapılır.

Werzalit Duvar Kaplamaları

Werzalit, özel bir firma tarafından üretilen sıkıştırılmış lif plakasının adıdır. Duvar kaplaması için üretilen plakaların boyları 550 cm’dir. Kullanılacağı ölçüye göre boyu kesilerek kullanılır. Montaj kolaylığı için vida bağlantı delikleri açılmış ve kendinden erkekli dişili kinişli olarak üretilir. Nemli yerlerde kullanılır. Desen beraberliği sağlama problemi yoktur.

PVC Duvar Kaplamaları

Meslekle ilgili olmamakla birlikte ucuz olması istenen işler için PVC kaplamalar üretilmiştir. Bu malzemeler, duvar ve tavan kaplamalarında kullanılır. Ancak darbelere maruz kalmayacak yerlerde kullanılmalıdır. Bakım gerektirmediğinden kullanım alanı geniştir. Ancak hiçbir zaman ahşabın verdiği sıcak görüntüyü ve sağlamlığı vermez. Piyasada değişik formlarda ve renklerde üretilmiş PVC lambri örnekleri vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu