Duvar Neden Kabarır?

Çeşitli sebeplerle duvarlarda meydana gelen kabarmalar evlerde sıkça karşılaşılan yüzey sorunlarındandır.

Rutubet, yanlış boya uygulaması, yanlış izolasyon, kalitesiz boyalar vb. duvarlarda kabarmalara ve döküntülere sebep olur.

Duvarın Kabarma Sebepler

 • Dış duvardan iç duvarı etkileyen nem
 • Boyanın yanlış uygulanması
 • Kalitesiz boyaların kullanılması
 • Nemli duvara boya uygulanması
 • Yüzeyin boyaya hazırlanmamış olması
 • Ortamın çok nemli olması
 • Yanlış izolasyon uygulanması

Evinizi boyattırdıktan sonra duvarda kabarma olduysa, eski boyanızın hangi türde olduğunda dikkat etmeniz gerekir. İkici seferde ilkinden farklı türde bir boya kullanacaksanız, ikinci boyayı sürmeden önce astar yapmalısınız. Aksi durumda yeni boya eskisinin üzerine tutmaz. Astarın da doğru şekilde uygulanması gerekir.

Boya kabarmalarının diğer bir sebebi de duvardaki izolasyon malzemelerinin yanlış ve eksik uygulanmasıdır. Dış ortamdaki soğuk hava, odanın içerisindeki sıcak hava ile birleştiğinde havadaki su buharı yoğunlaşarak nemi oluşturur. Nem de boyanın kabarmasına sebep olur.

Kabarma Nasıl Giderilir?

Kabarma geniş bir alana yayılmamışsa, raspa ve zımpara yardımıyla yüzeyde oluşan kabarmaları temizleyin. Ardından duvara astar uygulayın ve ardından duvarı yeniden boyayın.

Kabarma geniş bir alana yayılmışsa, nemin sebebini bulup tamir edin. Neme sebep olan çatlak, göçük gibi kısımları onarın ve ardından duvara astar uygulayıp yeniden boyayın.

Duvarın içine sızan su, zamanla rutubete neden olur. rutubet sadece lekeler halinde görünmez. duvarın kabarmasına, küf oluşumuna neden olur. Evinizde rutubet oluşumunu önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır.

Su oluklarını ve borularını kontrol edebilirsiniz. Böylece hasarlı boru ve olukların neden olabileceği su sızmalarını önleyebilirsiniz.

Tavanda meydana gelebilecek rutubeti önlemek için, hasarlı baca eteğini yenisiyle değiştirebilirsiniz. Bu işlem için çatı ustalarından yardım almanız gerekir.

Eksik ve hasarlı kiremitler suyun içeri girmesini engelleyemez. Duvardan meydana gelen bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

Eskiyen pencerelerin deforme olmuş kısmını onarın. Dış kısmındaki boşlukları ve hasarlı yerleri dolgu macunu ile doldurun.

Bu yöntemleri kullanarak duvarınızın kabarmasını önleyebilir ve oluşan kabarmaları da giderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. şey bizim evin duvarları kabarmış ve evi minnak böcekler basmış kabardıünda ilk 1 ve 2 tane vardı şimdi sürüyle nolur çabuk cevab verin onun yüzündenmi intaar edecem allahım korkuyom yardım edin

  1. İnternetten böcek türleri diye arama yapın resimli bir şekilde kaynak bulursunuz ona göre görmüş olduğunuz böceği öğrenirsiniz ardından bu böceğin özelliklerini falan okursunuz ona göre kendizini ayarlarsınız ayrıca evleri 3-4 güne bir silmenizi öneririm.

  1. Merhaba,

   Tuvaletten su kaçıyor olabilir. Kontrol ettirmelisiniz.

  2. Merhaba,

   Maalesef tuvaletteki borular su sızdırıyor olabilir. Tesisatçı çağırıp danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu