Duvar Neden Terler?

Duvardaki rutubet ve duvar terlemesi genelde nefes alamayan evlerde olur.

Duvar terlemesinin birkaç nedeni vardır. Bunlardan ilki iç ve dış mekan arasındaki sıcaklık farkıdır. Soğuk havalarda dışarıdaki soğuk hava ile evdeki sıcak havanın karşılaşması rutubet oluşturur. Bu daha çok izolasyonu olmayan evlerde görülür.

Bir başka neden ise evdeki nem oranının fazla olmasıdır. Örneğin evin içinde, kalorifer üstünde kurutulan çamaşırlar evin nem dengesini etkiler. Bu da terleme oluşturur. Bir diğer neden ise ekonomik olması sebebiyle tercih edilen PVC kapı ve pencerelerdir.

Evde pişirilen yemeğin, kaynatılan suyun dumanı ya da banyodaki su buharı da terlemeye sebep olur. Bu da evdeki su tesisatının iyi izole edilmemesiyle alakalıdır.

Bir diğer önemli neden ise duvarlarda hava geçirmez silikon bazlı boya kullanılmasıdır. Bu boyalar kolay temizlenir ve estetik açıdan da güzeldir, fakat duvarların nefes almasını engeller.

Çözüm Önerileri

 • Çamaşırlar kalorifer üzerinde kurutulmamalıdır. Çamaşırları balkonda kurutun ve pencereleri de bu süre içinde açık tutmaya çalışın.
 • Yemek pişerken, su kaynarken mutfağı sık sık havalandırın. Oluşa buhar duvarlarda kalmasın.
 • Terleme olan yerleri kuru bir bezle silin.
 • Dairenin içinde ve dışında ısı yalıtımı yapılmalıdır.
 • Duvarlarda su bazlı boyalar kullanılmalıdır.
 • Duvarlardaki kolon, kiriş gibi yapı elemanları dıştan ısı yalıtımı ile kaplanmalıdır.
 • Banyoda muhakkak havalandırma olmalı ve kullanıldıkça banyo havalandırılmalıdır.
 • Evdeki su tesisatı iyi izole ettirilmelidir.

Bu önlemleri alarak ve çözüm önerilerimi uygulayarak evdeki rutubeti, duvardaki terlemeyi engelleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. İyi gunler bende oturdugum evde aşiri terleme yaşiyorum kişin 3 yildir bu sorunumuz var 3 yil once sil baştan tadilat yaptik evde daha once boyle terleme kesinlikle yoktu evde ne olduysa tadilattan sonra terleme olustu bi turlu kurtulamadik bu sorundan apartmanda diger komsularda kesinlikle boyle bir sorun yokk ben şahsen boyadan oldugunu düşünuyorum uardimci olursaniz cok sevinirim cokk

  1. Merhaba,

   Evin nerelerinde böyle bir sorun var. Eğer tuvalet, banyo gibi ıslak yüzeylere bitişik duvarlarda böyle bir sorun varsa banyo, tuvaletteki tesisatı kontrol ettirmek gerekir. Tavanda böyle bir sorun yaşanıyorsa şap ve su izolasyonu sorunlu olabilir. Öncelikle nerede sorun yaşadığınızı öğrenebilir miyiz?

 2. İyi gunler bahsettigim duvar terlemesi tubalet banyodan alakali birsey degil bütün odalarda kisin terleme mevcut alt ust konsularda boyle bir sorun yok evi tadilat etmeden oncede boyle bir sorun yoktu ne olduyda tadilat badanadan sonra oldu

  1. Eve sucu boyaci cok getirdik bir cozum bulamadilar en sonda boyayi aldigimiz yerdeki adam evi badana yaparken benden yagli boya turunden bir boya almişsiniz ondan olabilir dedi su bazli yapmaniz gerekirdi demiş bende boyadan oldugunu düşunuyorum lutfen yardimci olun lutfen

  2. Merhaba Mahmut Bey,

   Bu durumda boyayı yenilemekten başka çözüm yok sanıyoruz ki. Mantolama problemi olsa zaten komşularınız da sorun yaşardı. Rutubet giderici boyalar var. Yapı marketlerden öyle bir boya almanızı öneririz. Kolay gelsin.

 3. Eve sucu boyaci cok getirdik bir cozum bulamadilar en sonda boyayi aldigimiz yerdeki adam evi badana yaparken benden yagli boya turunden bir boya almişsiniz ondan olabilir dedi su bazli yapmaniz gerekirdi demiş bende boyadan oldugunu düşunuyorum lutfen yardimci olun lutfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu