Duvar Neden Terler?

Duvardaki rutubet ve duvar terlemesi genelde nefes alamayan evlerde olur.

Duvar terlemesinin birkaç nedeni vardır. Bunlardan ilki iç ve dış mekan arasındaki sıcaklık farkıdır. Soğuk havalarda dışarıdaki soğuk hava ile evdeki sıcak havanın karşılaşması rutubet oluşturur. Bu daha çok izolasyonu olmayan evlerde görülür.

Bir başka neden ise evdeki nem oranının fazla olmasıdır. Örneğin evin içinde, kalorifer üstünde kurutulan çamaşırlar evin nem dengesini etkiler. Bu da terleme oluşturur. Bir diğer neden ise ekonomik olması sebebiyle tercih edilen PVC kapı ve pencerelerdir.

Evde pişirilen yemeğin, kaynatılan suyun dumanı ya da banyodaki su buharı da terlemeye sebep olur. Bu da evdeki su tesisatının iyi izole edilmemesiyle alakalıdır.

Bir diğer önemli neden ise duvarlarda hava geçirmez silikon bazlı boya kullanılmasıdır. Bu boyalar kolay temizlenir ve estetik açıdan da güzeldir, fakat duvarların nefes almasını engeller.

Çözüm Önerileri

 • Çamaşırlar kalorifer üzerinde kurutulmamalıdır. Çamaşırları balkonda kurutun ve pencereleri de bu süre içinde açık tutmaya çalışın.
 • Yemek pişerken, su kaynarken mutfağı sık sık havalandırın. Oluşa buhar duvarlarda kalmasın.
 • Terleme olan yerleri kuru bir bezle silin.
 • Dairenin içinde ve dışında ısı yalıtımı yapılmalıdır.
 • Duvarlarda su bazlı boyalar kullanılmalıdır.
 • Duvarlardaki kolon, kiriş gibi yapı elemanları dıştan ısı yalıtımı ile kaplanmalıdır.
 • Banyoda muhakkak havalandırma olmalı ve kullanıldıkça banyo havalandırılmalıdır.
 • Evdeki su tesisatı iyi izole ettirilmelidir.

Bu önlemleri alarak ve çözüm önerilerimi uygulayarak evdeki rutubeti, duvardaki terlemeyi engelleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. İyi gunler bende oturdugum evde aşiri terleme yaşiyorum kişin 3 yildir bu sorunumuz var 3 yil once sil baştan tadilat yaptik evde daha once boyle terleme kesinlikle yoktu evde ne olduysa tadilattan sonra terleme olustu bi turlu kurtulamadik bu sorundan apartmanda diger komsularda kesinlikle boyle bir sorun yokk ben şahsen boyadan oldugunu düşünuyorum uardimci olursaniz cok sevinirim cokk

  1. Merhaba,

   Evin nerelerinde böyle bir sorun var. Eğer tuvalet, banyo gibi ıslak yüzeylere bitişik duvarlarda böyle bir sorun varsa banyo, tuvaletteki tesisatı kontrol ettirmek gerekir. Tavanda böyle bir sorun yaşanıyorsa şap ve su izolasyonu sorunlu olabilir. Öncelikle nerede sorun yaşadığınızı öğrenebilir miyiz?

 2. İyi gunler bahsettigim duvar terlemesi tubalet banyodan alakali birsey degil bütün odalarda kisin terleme mevcut alt ust konsularda boyle bir sorun yok evi tadilat etmeden oncede boyle bir sorun yoktu ne olduyda tadilat badanadan sonra oldu

  1. Eve sucu boyaci cok getirdik bir cozum bulamadilar en sonda boyayi aldigimiz yerdeki adam evi badana yaparken benden yagli boya turunden bir boya almişsiniz ondan olabilir dedi su bazli yapmaniz gerekirdi demiş bende boyadan oldugunu düşunuyorum lutfen yardimci olun lutfen

  2. Merhaba Mahmut Bey,

   Bu durumda boyayı yenilemekten başka çözüm yok sanıyoruz ki. Mantolama problemi olsa zaten komşularınız da sorun yaşardı. Rutubet giderici boyalar var. Yapı marketlerden öyle bir boya almanızı öneririz. Kolay gelsin.

 3. Eve sucu boyaci cok getirdik bir cozum bulamadilar en sonda boyayi aldigimiz yerdeki adam evi badana yaparken benden yagli boya turunden bir boya almişsiniz ondan olabilir dedi su bazli yapmaniz gerekirdi demiş bende boyadan oldugunu düşunuyorum lutfen yardimci olun lutfen

 4. Eğer tuvalet, banyo gibi ıslak yüzeylere bitişik duvarlarda böyle bir sorun varsa banyo, tuvaletteki tesisatı kontrol ettirmek gerekir demişsiniz . Yatak odası ile banyo bitişik ve bazı günler yatak odasının camları felaket bir şekilde terleme yapıyor . Yatak odasını da eğer gündüz yeterince havalandırmazsam ve kapısı kapalı kalırsa tuhaf bir koku oluyor . Ev daha yeni . Yüksek giriş katta oturuyorum . İznikte ikamet ediyorum . Bebeğimiz var ve üşümesin diye odayı gece 25 derecede tutuyorum. Tuvalet tesistanda bir sorun olsa nasıl anlarım , profesyonel destek için öneriniz ne olur ? Nem alma cihazı işimize yarar mı ?

  1. Merhaba Ahmet Bey,

   Ev yeni olduğuna göre yalıtımı vardır. Bir yalıtım sorunu olmasa gerek. Duvarınızda bir ıslaklık, boya atması vs. var mı? Eğer duvarda sorun yoksa belki banyodan kaynaklanmıyor olabilir. Neden banyodan kaynaklı olduğunu düşündünüz?

 5. Çatı kattaki iki odanin tavanına yalitim yaptık acayip bi terleme var nedeni nedir

  1. Merhaba,

   Havalandırma konusunda bir sorun yaşıyor musunuz? Acaba önceden rutubet var mıydı? Yalıtım öncesinde olan bir sorun mu devam ediyor onu anlamaya çalışıyoruz. Buna göre cevaplayabiliriz.

 6. Sayın editör duvarlarda boya atması ıslaklık yok. Ebeyen banyosu ile bitişik ama orayı kullanmıyoruz, sadece tahmin yürütüyorum.

  1. Yeni binada böyle bir sorun olması çok tuhaf. O halde zeminden rutubet alıyor olmalı. Bizce öncelikle satın aldığınız firmadan bir cevap talep edin. Ondan sonra ustaları çağırın. Çünkü başta bir sorun var demektir. Boya atması vs. de yokmuş. Kolay gelsin.

 7. merhaba benim de butun camlar bugulanip asagi iniyor tam balkon kapısı arkasindaki duvar hep islak sicim gibi su asagi iniyor.sinerji cam varmis önerdiler sizce cozum.olur .mutfakta kapi arkasında boya kabarmasi da var.su bazli boya da işi cozer mi acaba

  1. Merhaba,

   Sinerji cam içerideki havayı muhafaza etmek için kullanılıyor. Kışın sıcak havayı, yazın da serin havayı evde tutmak için. Isıcam terlemede işe yarıyor. Sinerji için de üreticiye danışmakta fayda var.

 8. Merhaba

  Benim evimin duvarlarında terleme var, gündüz odalar kapalı iken sorun yok ama odaları açınca terliyor hatta çok soğuk havada su akıyor, kullandığımız boya su bazlı ama dış cephe boyalı değil acaba ondan olabilir mi, bir kaç sene öncesine kadar hiç bir sorun yoktu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu