Duvardaki Çivi Delikleri Nasıl Onarılır?

Evdeki dekorasyon değişiklikleri sebebiyle duvarda oluşan çivi deliklerini, zahmetsizce onararak, duvarların estetik görüntüsünü koruyabilirsiniz.

Evin duvarları; saat, sanat eseri, çerçeve asma ve mobilya sabitleme gibi kullanımlara açık bir alandır. Duvarlar üzerinde değişiklik yapılması gereken durumlarda, duvarların çivilerden arındırılması gerekebilir. Çiviyi doğru şekilde söküp, duvar deliğine uygulayacağınız doldurma yöntemi ile kısa sürede deliklerinizi onarabilirsiniz.

Öncelikle, çiviyi duvardan çıkarma işlemini doğru şekilde uygulamanız gerekir.

Çivi sökmek için pense, kerpeten ya da çekiç sıkça kullanılan yardımcı aletlerdir. Çekiç duvara zarar verebileceği için, pense ya da kerpeten kullanmaya özen gösterin. Çiviyi kerpetenle sökecekseniz, duvar ile kerpeten arasına mukavva benzeri bir malzeme koyarak, duvarı olası zedelenmelere karşı koruyabilirsiniz. Söküm işlemi için pense kullanacaksanız, çiviyi pensenin keski kısmı ile kavramaya ve duvardan sökerken hafifçe, sağ-sol yönlerine çevirerek çıkarmaya dikkat edin. Artık, doğru şekilde duvardan ayırdığınız çivinizin geriye bıraktığı deliği kapatabilirsiniz.

Çivi Delikleri Nasıl Kapatılır?

  • Çivi deliği ve deliğin etrafı tozdan arındırılır ve hafif ıslak bir süngerle, onarılacak bölge nemlendirilir.
  • Çivi deliğini dolduracak kadar saten alçı hazırlanır. Saten alçı karışımının çok sulu ya da çok sert olmaması gerekir. Alçının fazla sıvı olması akmasına, fazla sert olması da kurumasına sebep olacaktır.
  • Hazırlanan saten alçı, ıspatula yardımıyla deliğe eklenir. 2-3 saat içinde kuruyacak olan alçının etrafı, dolgu işlemi sırasında oluşmuş olabilecek yüzey farklılıklarını gidermek için zımparalanır. Zımparalama işleminin yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulanması önemlidir.
  • Yüzey, zımpara tozundan arınması için tekrar silinir ve boya sürülerek, bölge kurumaya bırakılır.

Onarılmamış duvar delikleri evin genel görüntüsünü bozabileceği için, çivi deliği doldurma işlemi ile duvarlarınızın estetik görüntüsünü koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu