Pürüzlü Duvar Nasıl Düzleştirilir?

Pürüzlü duvar nasıl düzleştirilir? Pürüzlü duvar zımparalama nasıl yapılır? Duvardaki pürüzler nasıl giderilir? Tablo ya da poster asmak için çaktığınız çiviler duvarda iz oluşmasına sebep olur. Artık çiviyi kullanmamaya kakar verirseniz de duvarınızda kapanması gereken bir delikle karşı karşıya kalırsınız.

Duvarlar çerçeve, saat asma ve mobilya sabitleme gibi kullanımlara açık bir alandır. Duvarlar üzerinde değişiklik yapılması gereken durumlarda, duvarların çivilerden arındırılması gerekebilir. Çiviyi doğru şekilde söküp, duvar deliğine uygulayacağınız doldurma yöntemi ile kısa sürede deliklerinizi onarabilirsiniz.

İstenmeyen deliklerden alçı yardımıyla kurtulabilirsiniz. Çivi delikleri yanı sıra çatlaklar, kabarma ve zedelenmeler için de alçı yöntemini kullanabilirsiniz.

Nalburlarda sert, yumuşak, çabuk donan ve sızdırmazlık özelliği olan alçılar bulunmaktadır. Siz pürüzleri gidermek için saten alçı tercih edebilirsiniz. Haydi birlikte pürüzlü duvar nasıl düzleştirilir bakalım.

Pürüzlü duvar zımparalama
Pürüzlü duvar zımparalama

Duvardaki Pürüzler Nasıl Giderilir?

Malzemeler

  • Saten alçı
  • Kova
  • Su, sünger, sprey kabı
  • Temiz zımpara
  • Spatula ve mala

Öncelikle duvardaki pürüzleri gidermek için zımparalama yapmanız gerekir. Pürüzlü duvar zımparalama videosu bu konuda size yardımcı olabilir.

Şimdi pürüzlü duvar nasıl düzleştirilir sorusunun cevabına geçebiliriz. Öncelikle spatula yardımıyla duvardaki pürüzleri düzeltin. Size yeterli miktarda alçıyı kovaya koyun. Üstüne su ekleyin. Su-alçı dengesini iyi ayarlamanız gerekir. Alçı sert olursa, üzerinde düzenleme yapamazsınız. Yumuşak olursa, alçı tutmaz. Alçı malzemesinin üstündeki kullanım talimatını uygulayın.

Kuru bir bezle duvarın tozunu alın. Sprey kabına biraz su koyun ve duvarı bunun yardımıyla biraz nemlendirin. Çok ıslatmayın. Spatula yardımıyla alçıyı, uygulayacağınız bölüme sürün. Fazla alçıyı da spatula yardımıyla alın. Birkaç kez daha üzerinden geçerek alçıyı duvara yedirin.

Saten alçı yaklaşık 3 saatte donar. Öncelikle alçının donmasını beklemelisiniz. Ara ara elinizle donup donmadığını yoklayabilirsiniz. Fakat alçıyı bozmayın.

Alçı donduktan sonra kalan pürüzleri de zımparayla giderebilirsiniz. Alçı uyguladığınız bölgeyi hafif hareketlerle zımparalayın. Pürüzlü duvar zımparalama konusunda hassas hareket etmek önemlidir. Duvara zarar vermemek için hafi hareketlerle zımparalama yapın.

Hâlâ pürüz varsa, biraz ıslattığınız süngerle alçı uyguladığınız bölgeyi silebilirsiniz. Tozlardan arındırdıktan sonra yüzeyi tekrar kontrol edin. Yeterince düz olmadıysa hafifçe biraz daha zımparalayın.

Pürüzlü duvar nasıl düzleştirilir sorusunun cevabı bu şekildeydi. Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu