Ege Mutfağı

Ege mutfağı deyince akla ot, zeytinyağı ve balık geliyor. Hem toprağı hem de denizi bereketli Ege’nin mutfak kültürünü de bu unsurlar belirlemiştir.

Ege mutfağında ot yemekleri önemli bir yer tutar. Yörede yetiştirilen zeytinlerden üretilen zeytinyağı da bu yemeklere lezzet katar. Ege yemeklerini karakteristiğini belirleyen unsurların başında zeytinyağı gelir.

Ege mutfağında lezzetler olabildiğince birbirine karıştırılmaz. Bu sebeple Ege’nin toprağında yetişen hemen hemen tüm otlardan yemek yapılır ve bu yemeklere et katılmaz. Et de tek başına tüketilir, et yemekleri müstakil bir yer tutar.

Ege yemekleri

Ot Yemekleri

İzmir Alaçatı’da 2010 yılından beri Alaçatı Ot Festivali düzenlenmektedir. Bu festivalde lezzetli Ege otları tanıtılmakta ve otlardan yapılan yemeklerin tadımı yapılmaktadır. Bu festival de Ege mutfağında otların ne denli önemli bir yer tuttuğunu göstermektedir.

Ege otları: Deniz börülcesi, kaya koruğu, cibes otu, şevketi bostan, ısırgan, hardal otu, turp otu, kekik zahter, kekik, dağlama, radika, hindiba, deve tabanı, ebegümeci, deli kereviz, iğnelik, körmen, tilkişan, tirşik otu, yabani marul, yabani rezene, labada, deniz fasulyesi, kabak çiçeği, su teresi.

Turp otu haşlanarak yenilmektedir. Önce haşlanır, ardından zeytinyağı ile kavrulur. Haşlandıktan sonra yanbani portakal, turunç ya da limon ile ekşitilerek de yenilebilir.

Ebegümeci kavurması, arapsaçı otu kavurması, arapsaçı otunun ekşilemesi, ısırgan otu kavurması gibi yemekler sıkça yapılan yemeklerdendir. Bunların bir kısmı haşlanarak bir kısmı da hem haşlanarak hem de kavrularak yenmektedir.

Şevketi bostan otu yemeği de sıkça tüketilmektedir. Şevketi otsan otunu üst kısmı tuzlanarak salatası yapılabilir. Kök kısmından ise çorba ya da etli yemek yapılabilir.

Radika ve deniz börülcesi gibi yemekler de haşlandıktan sonra limon ve sarımsaklı soslar eklenerek yenmektedirler.

Et Yemekleri

Ege yemekleri

Yemeklerde çoğunlukla oğlak, koyun ve kuzu eti kullanılmaktadır. Hem oğlak hem de kuzu eti ile yapılabilen kuyu kebabı ya da kuzu kapama, bunlardan üçüyle de yapılabilen acılı güveç, çöp şiş gii yemekler oldukça sık tercih edilmektedir.

Keşkek adı verilen yemek de kuzu eti veya oğlak eti ile yapılmaktadır. Diğer et türlerinden çoğunlukla sebzeli et yemekleri ya da köfte yapımında kullanılmaktadır.

Tatlılar

Üretimi yaygın olarak yapılan incirden yapılan incir tatlısı Ege mutfağının meşhur tatlılarındandır. İncir, hem şeker ile fırınlanarak, hem de süt ile kaynatılarak yapılmaktadır.

Tahin ve ceviz ile servis edilen kabak tatlısı da Ege mutfağının lezzetli tatlılarındandır.

Ege yöresinde meyvelerin çok ve çeşitli olmasından dolayı, meyvelerden yazın komposto, kışın hoşaf yapılmaktadır.

İzmir’de yapılan ve ülkenin geneline de yayılan İzmir lokması, Ege mutfağının vazgeçilmez tatlılarındandır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu