Egzotik Ev Dekorasyonu

Egzotik ev dekorasyonu için hangi aksesuarlar gerekiyor? Mistik bir oda hazırlamaya ne dersiniz? Egzotik sahillere sahip Uzakdoğu’nun hoş detaylarını yaşadığınız alana taşıyın.

Uzakdoğu havası taşıyan, sizi rahatlatan, dinlendiren, evin adeta sığınağı olacak bir oda hazırlamaya ne dersiniz? Evin en ufak odasını bunun için ayırabilirsiniz. Bu oda da meditasyon-yoga yapabilir, kendinizi gergin hissetiğinizde odaya çekip rahatlayabilir, dinlebilir ve büyüleyici bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Egzotik Oda Dekorasyonu

 • Bambu, ahşap  ve hasırdan yapılmış mobilya ve aksesuarlar
 • Kandiller, fenerler, vitray kesimli lambalar
 • Yastıklar, puflar, sedir
 • Renkli ve kokulu mumlar, tütsüler
 • Çin motifli duvar kağıdı
 • Çin motifli tablo
 • Organze kumaşlar
 • Mistik bir abajur
 • Bambu halı
Egzotik Dekorasyon
Egzotik Dekorasyon

Egzotik Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle duvarlardan bir cepheyi, Çin motifli bir duvar kağıdı ile kaplayın. Seçeneğiniz duvar kağıdı odanın kendi renginin üç ton koyusu olabilir. Üzerinde desenler olacağından, tek duvarı kaplamanız yeterli. Fazlası içinizi sıkabilir. Duvar kağıdı ile kapladığınız duvara bambudan yapılmış aksesuar asabilirsiniz.

Duvar köşelerine ayaklı, kokulu mumlar yerleştirebilirsiniz. Duvar kağıdı ile kapladığınız duvarın karşısına veya yan cephesine sedir veya fıstık yeşili bir kanepe koyun.  Üzerine bolca pullu yastıklar atın. Yastık renkleri kırmızı, mavi, altın rengi ve yeşil olmalı. Hemen yanına mistik, ayaklı bir abajur koyun.

Cam kenarının önüne renkli minderler veya puflar atın. Odanın ortasına geniş, açık renk bir sehpa koyun. Üzerine mumları ve tütsü takımını koyun. Sehpanın  altına geniş bir bambu halı koyun.

Boş kalan duvarınıza Uzakdoğu’yu anımsatan bir tablo asın. Feng-Shui desenli bir tablo olabilir. Odanın bir köşesinde ufak veya büyükte olsa Feng-Shui simgesini kullanın. Kapı pervazını organze kumaşla kapatın. Pervazın köşelerine takacağınız iki adet çivi ile kumaşları sabitleyebilirsiniz. Odanın tülü için de organze kumaş tercih edin. Tavana vitray kesimli bir lamba takabilirsiniz. Duvarlara ahşap bir raf yerleştirip üzerine kandil, fener veya mum yerleştirebilirsiniz.

Otantik ve egzotik odanız kullanıma hazır. Kendinizi şımartmaktan asla vazgeçmeyin.

Renkli Ayna Parçaları Kullanın

Renkli ayna parçaları kullanarak, çok farklı projeler geliştirebilirsiniz. Birkaç farklı fikir aşağıdaki gibidir:

 • Lambanızı süslemek için, renkli ayna parçacıkları kullanabilirsiniz. Lambanızın dışında sıradan bir avize varsa, küçük renkli ayna parçalarını bunun çevresine yapıştırarak orijinal bir tasarım yaratın. Işığı yaktığınız zaman, renkli aynalardan yansıyan ışık, herkesin gözünü alacak. 
 • Mutfağınızda da renkli ayna parçaları kullanabilirsiniz. Renkli bir kartonu bu renkli aynalarla süsleyerek, buzdolabınızın üstüne yapıştırabilirsiniz. Böylece mutfağınıza, ekstra ışıltı ve renk hakim olur. 
 • Eski bir topun çevresini bu ayna parçacıkları ile döşeyin. Her rengi kullanabilirsiniz. Daha sonra rengarenk aynalardan oluşan bu topu, bahçenizde dikkat çeken bir noktaya asın. Işığı açtığınızda veya güneş ışığı altında, farklı renk tonlarında yansımalarla, bahçeniz çok estetik görünecek. 
 • Duşakabininizin arkasındaki duvar sıradansa ve biraz hareket kazandırmak istiyorsanız, fayanslarınızın üstünü bu renkli ayna parçacıkları ile döşeyin. Duşta bir boy aynası etkisi yaratın ve aynı zamanda onlarca farklı renkte, minik ışık yansıması ile banyonuza egzotik bir hava katın. 

Bu ipuçları ile, estetik ve orijinal dekorasyon projeleri yaratabilirsiniz. 

Egzotik Dekor
Egzotik Dekor

Egzotik Sofralar

Farklı bir sofra yaratmak istiyorsanız, etnik – egzotik bir sofra hazırlayabilirsiniz. Egzotik bir sofra için mümkün olduğunca çok renk kullanmalısınız.

Etnik bir sofra için, fuşya, kırmızı, turuncu, mor, çivit mavisi gibi sıcak renkleri kullanabilirsiniz. Bu renklerin hepsini aynı anda kullanmamaya özen göstermelisiniz. Tüm renklerin aynı anda kullanılması sofrada boğucu bir hava oluşmasına neden olur. Sofranızın renkli olmasını istiyorsanız, bu renklerden ikisini aynı anda kullanabilirsiniz.

Sofranızı gösterişli kumaşlarla süsleyebilirsiniz. Beyaz bir masa örtüsünün üstünü mavi, mor, fuşya ya da kırmızı bir runner’la süsleyebilirsiniz. Masa örtüsünün ve runner’ın kumaşlarının kaliteli olmasına özen gösterin.

Sandalyelerinizin üzerine konuklarınızın rahat etmesi için yastıklar koyabilirsiniz. Yastık kumaşının runner ve masa örtüsü ile uyumlu olmasına özen gösterin. Hatta masa örtüsü, peçete takımı ve yastıkları birbiri ile kombine edin.

Masanızın üzerine koyacağınız gül ve orkide gibi egzotik çiçekler, sofranızda hoş bir atmosfer oluşturabilir. Ayrıca dore gümüş bir kase veya masanıza koyacağınız renkli camlar sofranız için kullanabileceğiniz dekoratif öneriler arasında yer alır.

Egzotik sofralarda aydınlatma da son derece önemlidir. Masanızın üzerine yerleştirebileceğiniz fener ve mumlar sofranızı aydınlatmanın yanı sıra, masanızda da hoş bir görüntü oluşturacaktır.

Uzakdoğu Esintisi Evinizi Sarsın

Uçsuz bucaksız ve doğanın tam kalbi olan Uzakdoğu’nun muhteşem sahillerinin havası, yaşam alanlarının bir bölümünde ince detaylarla yansıtabilir. Bu mekânlardan ilham alınan egzotik çiçekler, organik dokular ve geometrik desenlerle kışın soğuk günlerinde iç ısıtabilir. Yaşanılan mekânda yalın çizgiler ve konforlu ürünler kullanmak başlıca özellikleridir.Sade renklerden tasarlanmış kişisel ürünlerde, bu egzotik ortama dahil olabilir. Ayrıca, kullanılan egzotik bitkiler,bambu ipliği ya da keten pamuklularla bu havayı yakalamak mümkündür.

Yaşam mekanlarında uygulanan bu ince detaylarla, evinize ayrı bir hava katmak mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu