Ekmek Nasıl Saklanır?

Ekmek nasıl saklanır? Ekmeği kısa sürede tüketmeyecekseniz doğru koşullarda saklayın. Aksi durumda ekmek bayatlıyor ve küfleniyor. İsrafın önüne geçmek için doğru yöntemlerini uygulayın.

Öncelikle ekmeği taze tüketmeye çalışın. Fakat evde faza ekmek varsa da doğru koşullarda muhafaza edin. Doyurucu olma özelliği ile günlük hayatta sıkça tüketilen bir besin olan ekmek için pratik uygulamalar mevcut.

Ekmeklerle İlgili Püf Noktalar

Evde hazırlanan ekmeklerin kabarmamasının nedeni, ekmek fırındayken fırın kapağının sürekli açılıp-kapanması olabilir. Zira ani ısı değişimleri, ekmek gibi hamurlu besinlerin kabarmasını engeller. Ayrıca, hamurun istenilen kıvamda olmamasının nedeni, ununun bayat olması olabilir.

Taze ekmeği düzgün dilimlemek her zaman mümkün olmayabilir. Her zaman düzgün ekmek dilimleri elde etmek için, önce bıçak kaynar suya batırılıp çıkarılır. Bıçak kurulandıktan sonra da ekmek dilimlenir. Böylece, ekmek dilimlerinin hamurlaşması ve topaklaşması önlenir.

Ekmek tahtalarında kullanıldıkça koku oluşur. Bu kokuyu gidermek için, bir limon ikiye bölünür ve kesik yüz ile tahta iyice ovulur.

Sıcak Ekmek Servisi

Ekmekleri sıcacık servis edebilmek için pratik bir yöntem.

Ekmek sıcacık servis edildiğinde lezzetine doyum olmaz. Oysa çok çabuk soğuyabilen bir yiyecektir. Özellikle misafir ağırlarken, ekmeklerin sofraya sıcak gelmesi ve servis edilene kadar sıcak kalması önem taşır. Ekmeklerin ısısını kaybetmesini engelleyecek bir yöntem ile buna çare bulabilirsiniz.

Ekmeklerinizi fırında ıstırken, yanlarına iyice temizlenmiş birkaç tane pişmiş topraktan karo koyup, bunları da ısıtın. Daha sonra, sıcacık olmuş pişmiş toprak karoları bir tutacak ile dikkatlice fırından çıkarıp, ekmekleri servis edeceğiniz kabın altına serdiğiniz bir kumaş peçetenin üzerine yanyana tek sıra halinde dizin. Karoların üzerine yerleştirdiğiniz ekmeklerinizin üzerini kumaş peçete ile kapattıktan sonra, uzun süre sıcaklıklarını muhafaza ettiklerini göreceksiniz.

Ekmek nasıl muhafaza edilir?
Ekmek nasıl muhafaza edilir?

Ekmek Nasıl Muhafaza Edilir?

Ekmek ile hazırlanan sandviçleri uzun süre muhafaza etmek için uygulanan yöntem şöyledir; sandviçler üst üste koyularak, nemli ve iyice sıkılmış bir peçeteye sarılır. Bu sayede, hemen bozulmaları önlenebilir.

Ekmekler kutusunda hemen kararıyor ise, ekmek kutusunun on beş günde bir sirkeli su ile temizlenmesi tavsiye edilir. Ayrıca, ekmeklerin küflenmemesi için, artan ekmekleri ekmek kutusuna yerleştirirken, yanına küçük bir kap içinde tuz koyulması önerilir.

Evde ekmek yapmak mümkündür. Evde yapılan ekmeğin çabucak bayatlamaması sağlanabilir. Bunun için az miktarda patates haşlanır ve ezilir. Ekmek hazırlarken ezilen patates, ekmek hamurunun içine koyulur. Bu sayede,  evde hazırlanan ekmek hemen bayatlamayacaktır.

Birkaç gün içinde tüketilecek ekmeğin buzdolabında saklanması ekmeğin küflenmesini önler. Ekmek dondurucuda çok daha uzun süre saklanabilir. Dondurucudan çıkarıldıktan sonra çözünen ekmekler, dondurulmadan saklanan ekmeklere göre daha yumuşak ve tüketilebilir özelliktedir. Ekmek kilitli buzdolabı poşetlerinde saklanmalıdır.

Siz de bu öneriler ile ekmeklerinizin hemen bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

Bayat ekmekler nasıl değerlendirilir adlı yazımız da işinize yarayabilir. Eğer ekmeklerinizi taze saklayamadıysanız yazımıza bir göz atın. Ayrıca ekmek çeşitleri hakkında da bilgi almak isteyebilirsiniz.

Ekmeğin Küflenmesini Önleyin?

Kısa sürede tüketilmeyen ve uygun şartlarda muhafaza edilmeyen ekmekler küflenir. Uygulayabileceğiniz küçük tekniklerle, ekmeğin küflenmesini önleyebilirsiniz.

  • Ekmeği sakladığınız ekmek kutusunu bol bol havalandırın.
  • Ekmek kutusunun içine az miktarda tuz serpin. Tuz ekmeğin küflenmesini önleyecektir. Ekmek durduk yere, ekmek kutusunda küfleniyorsa, sık sık ekmek kutusuna bakım uygulamanız gerekir. 15 günde bir ekmek kutusunu boşaltıp, sirkeli su ile iyice silin.

Küçük teknikleri uygulayarak, ekmeğinizin küflenmesini önleyebilirsiniz.

Ekmek bez torbada saklanır mı?

Bez torbada saklayabilirisiniz. Fakat ekmeği bez torbaya koyup öylece bir kenarda tutamazsınız. Bu durumda ekmek bayatlıyor. Çünkü bez torba hava alıyor. Bu da ekmeğin bayatlamasına sebep oluyor. Ekmeği bez torbaya koyun. Fakat ardından bu torbayı buzdolabında muhafaza edin. Böylece ekmeği bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Ekmek buzdolabında kaç gün saklanır?

Ekmeği hemen tüketmeyecekseniz bir streç filme ya da alüminyum folyoya sarın. Böylece ekmek hava almaz. Sardığınız ekmeği buzdolabına koyun. Bu haldeki ekmeği buzdolabında 1 haftaya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Fırından yeni çıkan ekmek nasıl saklanır?

Fırından yeni çıkan ekmek sıcak oluyor. Sıcak ekmeği naylon torbaya koymayın. Nemlenir. Sıcak ekmeği açıkta da tutmamak gerekiyor. O durumda da kuruyor. Ekmeklerin üzerini hafif nemlendirdiğiniz bir bezle örtün. Örtü temiz olmalı. Ekmeği bu halde servise kadar muhafaza edebilirsiniz. Ya da sıcak ekmeğin üzerine kağıt da serebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu