Ekoköy İthaca

ABD’de iki kadın, bir ekoköy kurma düşüyle yola çıktıklarında da önlerine bin bir türlü engel çıktı ama Ekoköy İthaca her zorluğu aşarak kuruldu.

Goethe’nin “Yapabileceğiniz ya da düşleyebileceğiniz ne varsa ona başlayın. Cesarette zeka, güç ve sihir vardır. Hemen başlayın.” cümlesini çalışma masasının başucuna asan Liz Walker, ne zaman bir güçlükle karşılaşsa, dönüp bu sözü okuyor ve yeniden motive oluyordu. Ne kafesten çıkıp özgürleşmek, ne de Platon’un mağarasından kaçıp yüzünü güneşe dönmek kolay.

Liz Walker ‘yeşil yaşam’ sürdüren birisinin etkisinin dalgalar halinde yayılarak pek çok başka yaşamı etkileyeceğini düşünüyor. Tuttuğu günlükten çıkardığı notlar böylece gezegenin herhangi başka bir yerinde benzer düşleri paylaşanlara umut veriyor. Ekoköy kurmanın tek bir yolu ya da tek bir şekli yok. Zaten böyle bir tektipleşmeye de ihtiyacı yok. Her topluluğun, her kültürün ve farklı coğrafyaların birbirine hiç de benzemeyen yolları, yöntemleri olabilir. İlham almak, dayanışmak ve paylaşmak, işte bunlar bu zenginliği benzersiz kılıyor. Günümüzün rekabetçi ve patent odaklı dünyasının aksine, her öğrendiğini koşulsuz olarak dağıtan, alternatif bir dünya önümüzde aralanıyor.
Yeni İnsan Yayınevi, Ekoköyler: Yeni Rotamız kitabıyla genel anlamda ekoköylerin değerleri neler olabilir tartışmasını başlatmıştı. Şimdi Ekoköy İthaca ile öznel bir deneyimi kitaplaştırdı. Farklı coğrafyalardan farklı deneyimlerle bu yolculuğu sürdürmeye niyetliyiz.
“Başarıya ulaşmış bir ekoköyün kurucularından birisi tarafından kaleme alınmış bu anlamlı ve içten bakış açısı, kendi ekoköyünü ya da topluluğunu kurmayı planlayan herkes tarafından okunmalıdır.” Diana Leafe Christian (Creating a Life Together yazarı)

Liz Walker: Ekoköy İthaca (EVI) genel müdürü olan Liz Walker, 1991 yılından beri tüm vaktini uluslararası kabul gören bu projesini gerçekleştirebilmek için harcıyor. EVI kurulup geliştirilirken Liz; projenin vizyonunu genişletti, dayanışmacı bir grup oluşturulmasına destek verdi, köyün yapılandırılması ile doğrudan ilgilendi ve uluslararası medya ve eğitim programları aracılığı ile EVI’nin duyulmasını sağladı. Çevreci ve barış yanlısı örgütlerde sosyal sorumluluk uzmanı olarak edindiği uzun süreli tecrübesi, ona toplum dayanışmasının önemini öğretti, anlaşmazlıkları giderebilme, yönetimde ortak karar alabilme ve çok kısıtlı bir bütçe ile büyük işler yapabilme becerisi kazandırdı.

Liz ailesi ile EVI’de yaşıyor, boş zamanlarında bisiklete binmekten, dans etmekten, yoga yapmaktan, dikişle uğraşmaktan ve yemek pişirmekten hoşlanıyor. Liz hayatın anları kaçırmadan, dolu dolu ama denge içinde yaşanması gerektiğine inanıyor ve bunun için elinden geleni yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu