Ekolojik Kuru Temizleme

Çıkarılması zor lekelerde ya da özel kumaşlarda kuru temizleme yöntemi tercih edilmektedir. Bu yöntemden hijyenik sonuç elde edebilmek için kuru temizlemede kullanılan makinelerin kalitesi oldukça önemlidir.

Yeterli kimyasal emilimi sağlamadığı için, Avrupa’da kullanımı yasaklanan, hurdaya çıkmış kuru temizleme makinelerinin, Türkiye pazarına sokulmasıyla merdiven altı kuru temizleme hızla arttı. Bu makinelerle yapılan kuru temizlenin, birçok cilt ve solunum yolu hastalığı ile birlikte kanser riskine neden olduğu açıklandı.

Kuru Temizleme Cihazlarının Kalitesi Önemli

Türkiye’ye sokulmasının devlet tarafından günümüzde engellemesine rağmen, daha önceden getirilen ve isimsiz hizmet veren yerlerdeki kuru temizleme makinelerinin sağlığı tehdit ettiği açıklandı. Ekolojik, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen GreenEarth kuru temizleme teknolojisini Türkiye’ye ilk getiren Dry Clean Express Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Avşar, kuru temizlemenin nasıl yapıldığı ve sağlığa etkileri hakkında bilgi veriyor.

“Merdiven altı kuru temizleme yerlerinde kullanılan makineler; bir giysiden alınan kirin bir sonra ki kire ilave edilmesine neden olurken, alerji ve birçok cilt sorunlarının yanı sıra kansere varan hastalıklara sebep olabiliyor. Kuru temizleme işlemi makineye koyulan ‘perkloretilen’ adında, zehirli ve tehlikeli olan özel bir kimyasalla yapılır.

Bu kimyasalın temizlik işlemi sonrası kıyafetlerden tam olarak arındırılmış olması gerekir. Ancak kullanımı yasaklanmasına rağmen halen merdiven altı kullanılan makinelerle yapılan kuru temizleme işlemi sonrasında, zehirli kimyasal giysinden yeterince arındırılamıyor. Kimyasal emilimin tam sağlanamaması sonucunda bu zehir; kıyafet üzerinde gözle görülemeyen şeffaf bir tabaka halinde yer alıyor.”

Çamaşırların ayrıştırılması

Giysilerdeki Ağır Kokuya Dikkat Edilmeli

Sağlıklı bir kuru temizleme hizmetinin nasıl anlaşılacağı konusunda ise Fatih Avşar, “ Yeterli emilimi yapamayan makinelerle gerçekleştirilen kuru temizleme sonrası vücut, kıyafet ile temas ettiğinde zehri adeta bir sünger gibi çekiyor ve hastalıklara neden oluyor. Sağlıklı bir kuru temizleme hizmetinin alınıp alınmadığının tespitini ise giysiyi koklayarak yapabilirsiniz. Eğer ki kıyafetinizde ağır bir kimyasal koku bulunuyorsa, perkloretilen maddesinin kıyafetinizden tam olarak emilimi sağlanamamıştır. Bu durumda sağlıklı bir kuru temizleme işleminden, ne yazık ki bahsetmek mümkün değildir ve tehlikeye işarettir” diyor.

Green Earth Teknolojisi Nedir?

“Geleneksel kuru temizleme sistemlerinin aksine Green Earth teknolojisinde kıyafetlerdeki renk ve doku canlılığı her yıkamada artar. Böylece giysiler her yıkamada yenilenmiş olur. İçerdiği saf silikon sayesinde abiye, kürk, ipek, deri ve kaşmir gibi pahalı kıyafetlere zarar verme riskini ortadan kaldırır. Doğal kumdan üretilen silikon giysilerin uzun ömürlü olmasını sağlar ve bu silikon; bebek emzikleri, biberon, şampuan, el kremi gibi cilde temas eden birçok ürünün ana bileşenlerindendir. Sistemden çıkan atık, kum olarak çevreye geri kazandırılır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu