Ekolojik Tekstil Ürünleri ile Doğa Dostu Evler

Ekoloji doğadaki canlıların birbirleri ve çevreyle olan ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. Eko Tekstil; insan ve çevre sağlığına zarar vermeden üretilebilen, kullanılabilen ve yok edilebilen kısacası ekolojik dengeyi bozmayan ürünlere denilir.

Evinizi doğallaştırmak adına ilk adım olarak; organik ürün kullanımına özen gösterebilirsiniz. Evinizde kullandığınız tekstil ürünlerinin ekolojik olanlarından tercih ederek doğaya katkıda bulunabilirsiniz.

Organik Kumaş Nedir?

Organik ürünler, yetiştirilme süreçlerinde herhangi bir kimyasal kökenli madde ile takviye edilmediklerinden dolayı insan sağlığını, bu yönüyle tehdit etmeyen ürünlerdir. Normal koşullarda üretilen tekstil ürünlerinin ise; üretilmeleri, kullanılmaları ve yok edilmeleri esnasında çevre ve insana zarar verme ihtimali her zaman vardır.

Organik kumaş üretiminin hiçbir aşamasında tarım ilacı ve gübre kullanmadan üretilen kumaşlar, insan sağlığına zararsızdır. Kimyasal atıktan uzak olan bu kumaş üretimi çevreye dosttur.

Ekolojik Tekstil Ürünleri

Genellikle yatak ürünleri sentetik olur. Bu malzeme yerine, organik malzemeden yapılan ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Şilte, yorgan ve yastık gibi ürünleri satın almadan önce, mutlaka etiketlerinin okunması gerekir. Bu ürünlerin, doğal malzemelerden yapılmış olanlarının satın alınması önerilir.

Evde zeminde, sentetik halı ve kilim kullanımından kaçınılması gerekir. Bu ürünler, alerjik bünyeye sahip olanlar için de zararlıdır. Evde doğal malzemelerden yapılan, kilim ve halının kullanılması önerilir. Ayrıca ahşap zemin malzemelerin, her zaman daha sağlıklı ve çevreci ürünler olduğu unutulmamalıdır.

Sofralarınızda doğal boya ile renklendirilmiş masa örtüsü ve peçeteler kullanabilirsiniz.

Evinizde hasır sandalye kullanabilirsiniz. Üzerine atacağınız keten bir kumaş parçasıyla doğal olmasının yanı sıra şık bir görünümde kazanmış olursunuz.

Koltuk ve kanepelerinizi geri dönüşümü mümkün olan doğal renk ve desenli kumaşlarla kaplayabilirsiniz.

Nevresim takımı seçerken doğada bulunan bitki ve motiflerle hazırlanmış ürünleri tercih edebilirsiniz.

Yastık, yorgan, pike, battaniye gibi ürünleri tamamen yün, bambu ve keten ve elyaf gibi doğal malzemelerle yapılan ürünleri kullanabilirsiniz.

Evinizde uzun süre kullanılabilen ahşap mobilyaları ve ekolojik mobilya kumaşlarını tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu