Ekşi Maya Nasıl Saklanır?

Ekşi maya bir kez yapıldıktan sonra doğru koşullarda saklanırsa ömür boyu kullanılabilir. Peki ekşi maya nasıl saklanır?

Ekşi maya canlı bir organizmadır ve beslenmesi gerekir. Onun gıdası da un ve sudur. Un ve su ile beslenen ekşi maya uzun yıllar bozulmadan saklanabilir.

Ekşi maya nasıl hazırlanır? Mayayı yaptıktan sonra kavanozda ağzı kapalı olacak şekilde saklamalısınız. Böylece fermantasyon yavaşlar. Ekşi maya henüz yeni yapıldığında üç günde bir un ve su ile beslenmelidir. Olgunlaştıktan sonra ise on günde bir beslense yeterli olur.

Ekşi Maya Saklama

Ekşi mayayı buzdolabından çıkarın. Kavanozdaki mayanın gereksiz kısmını ayırın, ayırdığınız kısmı kullanabilirsiniz ya da ihtiyacı olan birine verebilirsiniz. Kalan mayanın miktarı kadar un ve suyu mayaya ilave edin. İyice karıştırın. Oda sıcaklığında fermente olmasını sağlayın. Maya fermente olurken kavanozun kapağını iyice kapatmayın. Biraz aralık bırakın.

Hacmi iki katına çıktığında maya fermente olmuş demektir. Eğer ekmek yapacaksanız bir yemek kaşığı mayayı ayırın. Kalanı da kavanozun ağzını kapatıp buzdolabında muhafaza edin. Eğer ekmek mayalamayacaksanız kavanozu ağzını kapatıp direkt buzdolabına kaldırabilirsiz.

Bir sonraki beslenmeye kadar ekşi maya buzdolabında yavaş yavaş fermente olmaya devam edecektir. Ekmek mayalayacağınız zaman yukarıda anlatıldığı gibi önce mayayı besleyip ondan sonra bir kaşık ekmek için alabilirsiniz. Ardından yine kavanozu buzdolabına kaldırmalısınız.

Haftada bir ekmek yapıyorsanız mayayı ekstradan beslemeye gerek yok. Her beslemeden sonra ekmek için bir kaşık maya alıp, kalan mayayı buzdolabına geri koyabilirsiniz.

Ekşi mayayı saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri cam kavanozun hijyenidir. Cam kavanozu ve kapağını kaynar su ile dezenfekte etmelisiniz. Eğer ev yapımı sirkeniz varsa dezenfekte ederken bunu da kullanabilirsiniz. Dezenfekte mayanın sağlıklı koşullarda saklanabilmesi ve içinde bakteri ürememesi için önemlidir.

Mayayı alırken tahta kaşık kullanmayın. Tahta kaşık bakteri tutar. Onun yerine iyi bir slikon ya da çelik kaşık kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu