Elektrik Düğmesi Nasıl Değiştirilir?

Günlük hayatta sıkça kullanılan prizlerin kontrolü düzenli olarak yapılmalı ve güvenli olduklarından emin olunmalıdır.

Gerekli durumlarda prizleri kimseye ihtiyaç duymadan kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan temel malzeme kontrol kalemidir.  Kontrol kalemi, evdeki tadilat işlerinde en önemli yardımcıdır. Kontrol kalemi sayesinde elektrik düğmesini kolayca değiştirebilirsiniz.

Elektrik düğmesini değiştirmeden önce, elektrik konusunda temel bilginizin olduğundan emin olun. Hayati tehlikeyle karşılaşmamak için güvenlik önlemi almalısınız.

Elektrik düğmesi nasıl değiştirilir?

Öncelikle güvenlik önlemi almalısınız. Elektriği ana sigortadan kesin. Evin içindeki sigortayı kapatmanız da yeterli olacaktır, fakat garanti olması için ana sigortayı kapatmanız önerilir.

Elektrik düğmesinin kapağının ortasında bulunan tornavida yardımıyla çıkarın. Elektrik düğmesinin iki yanında bulunan gerdirme vidalarını gevşeterek, elektrik düğmesinin kapağını yerinden çıkarın. Son olarak kablo bağlantı vidalarını gevşetin ve elektrik düğmesini kablolardan ayırın.

Yeni elektrik düğmesini takmadan önce kablolarda elektrik olup olmadığını kontol kalemiyle kontrol edin. Güvenlik önlemi almanızda fayda var.

Kablolarda elektrik olmadığından emin olduktan sonra kabloları 3 ya da 4 mm kadar soyarak yuvalarına yerleştirin ve vidalarını sıkın. Ardından yeni elektrik düğmesini yuvasına yerleştirin.

Bu işlem sırasında kablolarda açılma ya da ezilme olmadığından emin olmalısınız. Ezilmiş ya da açılmış kablolar kısa devre yaparak sigortayı attırabilir, hatta yangına sebep olabilir.

Elektrik düğmesini yerine yerleştirdikten sonra vidaları iyice sıkın. Düğmesini üzerine de kapağı yerleştirin ve kapağın ortasındaki vidayı tornavidayla sıkın.

Elektrik düğmesini yuvaya yerleştirdikten sonra yanında bulunan vidaları iyi bir şekilde sıkın. Üzerine elektrik düğmesinin kapağını yerleştirin ve ortasındaki vidayı sıkın. Artık elektrik düğmesini takma işlemi bitti.

Kapattığınız sigortaları açarak elektrik düğmesinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu