Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

Kış aylarında güneş ışığından daha az faydalanabilmemiz ve ısınma gibi sebeplerle daha çok elektrik enerjisi harcıyoruz. Dolayısıyla elektrik faturası da artıyor.

Evde elektrik tüketimini azaltmak için ilk iş, evdeki ısı yalıtım sorunlarının giderilmesi gerekir.  Elektrik prizlerinin yalıtımı için, silikon ya da kauçuk conta kapaklarının kullanılması önerilir. Oda içindeki ısı kayıpları, duvar ve priz arasına takılan kapaklar ile önlenebilir.

Evlerdeki ısı kaybının nedenlerinden biri de, pencereden ve kapıdan giren soğuk havadır. Pencere kenarları ve kapı altlarından gelen soğuk havayı önlemek mümkündür. Rüzgar önleyici ile kapı eşiğinde ve pencere kenarlarından hava girmesi engellenebilir. Böylece ısı korunmuş olur ve elektrik harcaması azalır.

Elektrik Faturasını Düşürme Yolları

  • Normalden 3 kat az elektrik tüketen düşük enerji ampulleri kullanmaya özen gösterilmeli.
  • Çamaşırlar gerekmedikçe yüksek ısıda yıkanmamalı.
  • Şarj aletlerinin sürekli prizle bırakılmaması hem tüketim hem de güvenlik açısından önemlidir.
  • Buzdolabındaki sıvı yiyeceklerin üzerinin kapatılması enerji tüketimini azaltır.
  • Dondurulmuş gıdaların derin dondurucudan bir gün önce çıkarıp buzdolabınıza konulması, dolaba soğukluk vereceği için elektrik tüketiminde tasarruf sağlar.
  • Buzdolabı fırın ve diğer ısı kaynaklarından uzakta olmalı ki serin kalmak için çok fazla çaba sarf etmek zorunda kalmasın. Buzdolabı ile arkasındaki duvar arasında en az 10 cm mesafe olmalı.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evde elektrik tüketimini azaltmak için, öncelikle bilinçlenmek gerekir. Bunun için ilk iş, evdeki ısı yalıtım sorunlarının belirlenmesidir. Bir ısı kaçağı dedektörü yardımı ile, sorunlar belirlenerek, önceden önlem alınabilir.

Elektrik prizlerinin yalıtımı için, silikon ya da kauçuk conta kapaklarının kullanılması önerilir. Bu ürünler, yapı marketlerinden edilinilebilir. Oda içindeki ısı kayıpları, duvar ve priz arasına takılan kapaklar ile önlenebilir. Böylece, ısı kayıpları ve maliyetleri azaltılmış olunur.

Evlerdeki ısı kaybının nedenlerinden biri de, pencereden ve kapıdan giren soğuk havadır. Pencere kenarları ve kapı altlarından gelen soğuk havayı önlemek mümkündür. Bunun için, tek bir çorap içine, çok miktarda pirinç doldurulur. Sonra, çorabın her iki ucu dikilir. Yapılan bu rüzgâr önleyici, kapı eşiğinde ve pencere kenarlarında kullanılabilir.

Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli süpürge, ütü, fırın, bilgisayar gibi elektrikle çalışan aletlerin bilinçli kullanımı ile elektrik faturasından tasarruf etmek mümkün olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu