Elektrik Süpürgesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Elektrik süpürgesi bakımı, hem evdeki hijyen açısından hem de rahat bir temizlik yapabilmek açısından büyük önem taşıyor.

Ortamdaki katı ve sıvı maddeleri emip uzaklaştırmaya yarayan bir ev aleti olan süpürgeler de temizliğe ihtiyaç duyar. Sağlık açısından elektrik süpürgesini sık sık temizlemek gerekli olduğu gibi, ev temizliğini daha etkili bir şekilde yapmak için de bakım yapmak önem arz ediyor. Ev temizliğin en önemli unsurlarından olan süpürgelerin de sağlıklı bir temizlik için periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

Elektrik Süpürgesi Nasıl Kullanılır?

Kullandığınız elektrikli süpürgenin ömrünü uzatmak için, temizliğine dikkat etmelisiniz. Elektrikli süpürgenin kullanışı ve temizliği hakkında işinize yarayacak bilgiler:

 • Elektrikli süpürgeyi çalıştırmak için ilk olarak fişini takın. Fişini taktıktan sonra düğmesine basın. Önce düğmesine basıp, sonra fişini takmanız makineye birden elektrik yükleyeceği için motorunun yanmasına neden olabilir. Kapatacağınız zaman önce düğmeden kapatmalı, daha sonra fişini çekmelisiniz.
 • Her kullanımdan sonra makinenin toz haznesi ve toz filtresini temizlemelisiniz.
 • Elektrik süpürgelerinde kullanım kolaylığı sağlamak amacı ile genelde iki ağız vardır. Koltuk araları ve radyatör petekleri gibi yerleri temizlemek için ince ağız kullanılır. Süpürge uçlarını takıp, çıkartırken yerine tam oturmasına dikkat edin.
 • Temizlemek için söktüğünüz filtreyi belirli aralıklarla yıkayabilirsiniz. Yerine yeniden takmadan önce filtrenin kuruduğundan emin olun.
 • Elektrikli süpürgenin ana gövdesini her zaman sudan uzak tutun. Ana gövdeyi temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz.
 • Elektrikli süpürge ıslak yerleri emmez. Bu yüzden makineyle ıslak yüzeyleri süpürmeyi denemeyin.

Elektrikli Süpürge ile Süpürülmemesi Gerekenler

Ev temizliğinde önemli bir yere sahip olan elektrik süpürgesi yerlerdeki kırıntıları, koltuk aralarındaki tozları temizlemek için en uygun elektrikli temizlik aletlerinin başında gelir.

Makineye zarar vermemek için elektrikli süpürge ile süpürülmemesi gereken maddeler bulunuyor. Elektrikli süpürgenin uzak durması gereken maddeler: 

 • Sıvı maddelerin ya da rutubetli tozların elektrikli süpürge ile süpürülmemesi gerekir. Bu maddeler makinenin havalandırma deliklerinin tıkanmasına ve makinenin emiş gücünün azalmasına neden olur. 
 • Benzin, alkol ve çözeltici gibi yanıcı maddelerin süpürgeden uzak tutulması gerekir. 
 • Sigara izmariti, sünger parçası ve kağıt makinenin havalandırma borusunu tıkayarak, motoru yakar. 
 • İğne, toplu iğne, cam kırıklarının da elektrikli süpürge ile temizlenmemesi gerekir. 

Elektrikli süpürgeye zarar verecek olan maddeleri makineden uzak tutarak, elektrikli süpürgenin ömrünü uzatabilirsiniz. 

Elektrik Süpürgesi Nasıl Temizlenir?

Elektrikli süpürge ıslak yerleri emmez. Bu sebeple makineyle ıslak yüzeyleri süpürmemelisiniz. Elektrikli süpürgenin ana gövdesi sudan uzak tutulmalıdır. Ana gövdeyi temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz. Her kullanımdan sonra makinenin toz haznesi ve toz filtresini temizlemelisiniz.

Torbalı elektrik süpürgesi için, filtre poşeti tamamen dolana kadar beklememelisiniz. Emiş gücünün azaldığını fark ettiğiniz anda, temizlik poşetini değiştirin. Torbası elektrik süpürgelerini ise her kullanımdan sonra içerisindeki suyu boşaltarak temizleyin.

Elektrik süpürgesi temizliğinde filtrelerin temizliği de son derece önemlidir. Torbalı elektrik süpürgelerinin filtrelerini silerek, tozları suya hapseden süpürgelerin filtrelerini ise yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ancak filtreyi yıkamanız durumunda, iyice kuruduğundan emin olmadan, süpürgeye takmayın. Süpürgenin boru girişlerini temizleyin. Boru girişlerinin kısmi ya da tamamen tıkanmış olması, temizlik sürecinin aksamasına yol açar. Bu nedenle borularla ilgili bir sorun olmadığından emin olun.

Elektrik süpürgesinin ucunu temizleyin. Özellikle evcil hayvanların yaşadığı evlerde bu kısımda oldukça fazla tüy birikir. Küçük çocukların bulunduğu evlerde ise oyuncak gibi küçük maddeler, süpürge makinesinin ucunda tıkanabilir. Bu nedenle, her temizlik işleminden sonra, bunun kontrol edin.

 1. Torbalı elektrik süpürgesi için, filtre poşeti tamamen dolana kadar beklemeyin. Emiş gücünün azaldığını fark ettiğiniz anda, temizlik poşetini değiştirin. Torbası elektrik süpürgelerini ise her kullanımdan sonra içerisindeki suyu boşaltarak temizleyin.
 2. Elektrik süpürgesi temizliğinde filtrelerin temizliği de son derece önemlidir. Torbalı elektrik süpürgelerinin filtrelerini silerek, tozları suya hapseden süpürgelerin filtrelerini ise yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ancak filtreyi yıkamanız durumunda, iyice kuruduğundan emin olmadan, süpürgeye takmayın.
 3. Süpürgenin boru girişlerini temizleyin. Boru girişlerinin kısmi ya da tamamen tıkanmış olması, temizlik sürecinin aksamasına yol açar. Bu nedenle borularla ilgili bir sorun olmadığından emin olun.
 4. Elektrik süpürgesinin ucunu temizleyin. Özellikle evcil hayvanların yaşadığı evlerde bu kısımda oldukça fazla tüy birikir. Küçük çocukların bulunduğu evlerde ise oyuncak gibi küçük maddeler, süpürge makinesinin ucunda tıkanabilir. Bu nedenle, her temizlik işleminden sonra, bunun kontrol edin.
 5. Son olarak, elektrik süpürgesinin dış yüzeyini temiz bir bezle silin.

Süpürme işlemini etkili bir şekilde yapmak ve evde hijyen sağlamak için elektrik süpürgesinin temiz olmasına dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu