Elektrik Süpürgesi Neden Ses Yapar?

Elektrik süpürgesi neden ses yapar sorusunun cevabı çözümü de beraberine getirir. Elektrik süpürgesi ıslık sesi çıkarmaya başladıysa bakım zamanı geçmiş demektir. Bu durumda öncelikle sesin kaynağını tespit etmelisiniz.

Çok az sayıda elektrikli süpürge kullanıldığında gerçekten sessiz sayılabilse de, genelde süpürgeler gürültülü çalışır. Bazen de olağan dışı sesler duyarız. Çoğu durumda, yalnızca yüksek gürültüyü tanımlayabilmek, sorunun ne olduğunu ve nasıl düzeltileceğini anlamamıza yardımcı olur. Elektrik süpürgesi neden ses yapar sorusunun cevabı yazımızda:

Çıngıraklı Sesler

Elektrik süpürgesi çalışırken sürekli bir tıkırtı sesi geliyorsa, fırça alanına yabancı bir cisim kaçmış olmalı. Çarpma veya tıkırtı sesi duyulursa, çok fazla endişe duymayın. Makineyi kapatın ve boruyu salladığınızda yabancı cisim düşecektir.

Islık Sesi

Islık sesleri, genellikle dar bir boşluktan, hava üflenmesinden kaynaklanır. Uzatma hortumundaki küçük bir bölünme, büyük bir yaprak veya hortumun içinde sıkışan bir giysi veya malzeme parçası gibi bir şey ıslık sesi çıkarmasına neden olabilir. Bazı hortumlar, hortumun başındaki emmeyi azaltmak için açılabilen bir kapağa sahiptir. Bazen, bu kapaklar yanlışlıkla açmanız durumunda ıslık çalmasına da neden olabilir. Boru üzerindeki kapağı kapattığınızda ıslık sesi de kesilir.

Öğütme Sesleri

Sabit bir öğütme gürültüsü fandan veya motordan gelebilirken, aralıklı bir öğütme gürültüsü vakumun tekerleklerinden gelebilir. Fan kanatları hasar görür ve kenarları pürüzlü hale gelirse, artık havayı serbestçe kesemezler. Oluşan türbülans, fanı sallayacak ve düşmüş gibi ses çıkartacaktır. Türbülans ayrıca fanın etrafındaki yumuşak kir ve tortu akışını engelleyecek ve bunların fan ile çarpışmasına neden olacaktır.

Elektrikli motordaki yataklar yağ eksikliğinden aşınmışsa birbirine sürtünürler. Bu çok ciddidir ve sorun çözülene kadar makine kullanılmamalıdır. Aksi durumda, hasarlı rulmanlar çok ısınabilir ve plastik muhafazayı eritebilir.

Vakum motoru dönerken veya yavaşlarken daha belirgin olan bir başka öğütme gürültüsü, fanın motor milinde gevşemesinden kaynaklanır. Tüm parçalar sökülerek fan temizlenmeli ve sorun çözülmelidir.

  • Torbalı elektrik süpürgesi için, filtre poşeti tamamen dolana kadar beklemeyin. Emiş gücünün azaldığını fark ettiğiniz anda, temizlik poşetini değiştirin. Torbası elektrik süpürgelerini ise her kullanımdan sonra içerisindeki suyu boşaltarak temizleyin.
  • Elektrik süpürgesi temizliğinde filtrelerin temizliği de son derece önemlidir. Torbalı elektrik süpürgelerinin filtrelerini silerek, tozları suya hapseden süpürgelerin filtrelerini ise yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ancak filtreyi yıkamanız durumunda, iyice kuruduğundan emin olmadan, süpürgeye takmayın.
  • Süpürgenin boru girişlerini temizleyin. Boru girişlerinin kısmi ya da tamamen tıkanmış olması, temizlik sürecinin aksamasına yol açar. Bu nedenle borularla ilgili bir sorun olmadığından emin olun.
  • Elektrik süpürgesinin ucunu temizleyin. Özellikle evcil hayvanların yaşadığı evlerde bu kısımda oldukça fazla tüy birikir. Küçük çocukların bulunduğu evlerde ise oyuncak gibi küçük maddeler, süpürge makinesinin ucunda tıkanabilir. Bu nedenle, her temizlik işleminden sonra, bunun kontrol edin.

Eğer gürültü kesilmiyorsa bir teknik servisten yardım almak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu