Elektrikli Kombi Bakımı

Tamamen elektrik enerjisi ile çalışan kombiler; gücüne göre içindeki deposuna monte edilen tüp şeklinde rezistanslar ile ısıtma işlemini gerçekleştirir.

Elektrikli kombiler; elektrikle çalışmaları sebebiyle kokusuz, sessiz ve deposuzdurlar. Fakat doğalgazlı kombilere oranla daha maliyetlidirler. Daha çok enerji harcarlar.

Elektrikli kombilerin bakımı ihmal edilmemeli, temizlikleri düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi durumda problem yaşayabilirsiniz. Aslında elektrikli kombilerin bakımı kolaydır.

İlk olarak rezistans bakımı yapılmalıdır. Bu işleme başlamadan önce güvenlik koşullarını sağlamanız gerekir. Ev işlerinde güvenliği sağlamak oldukça önemlidir. Güvenlik için elektrik şalterini indirin. Ardından dış kapak açılarak kombinin içindeki su boşaltılmalıdır. Su, tahliye borusundan akıtılır.

Eğer akan su zift rengi gibi koyuysa rezistans ya da kazanda ir sorun olabilir. Akan su normal rengindeyse ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Bir sonraki aşamada suyun ısınmasını sağlayan rezistansın sudan dolayı kireçlenip kireçlenmediğini kontrol etmeniz gerekir.  Eğer kireçliyse müdahale etmeniz gerekir. Dolaşım hattına bağlantı kurarak kireç sökücü kimyasal maddeyi vermeniz gerekir. Kireç sökülünceye kadar işleme devam etmelisiniz.

Sonra ısı yalıtım ünitesinin bakımı yapılmalıdır. Su pompasını kontrol ederek biriken kir temizlenmelidir. Eğer zamanında bakım yapmazsanız, kazanda ısınan su dolaşamayacağından kaynamaya ve haşlanmaya başlar. Bu da rezistans ve sistemde dolaşan boruların tıkanmasına sebep olur.

Son olarak dijital kontrol ünitesine bakılmalıdır. Kombinin başlangıç fonksiyonu dahil, çalıştırma düzenleyici kartlarını kontrol edilir.

Bakım işleminin tamamlanmasının ardından kombinin kapağı kapatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu