Elektrikli Süpürge Nasıl Temizlenir?

Ortamdaki katı ve sıvı maddeleri emip uzaklaştırmaya yarayan bir ev aleti olan süpürgeler de temizliğe ihtiyaç duyar.

Ev temizliğin en önemli unsurlarından olan süpürgelerin de sağlıklı bir temizlik için periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

Elektrikli süpürge ıslak yerleri emmez. Bu sebeple makineyle ıslak yüzeyleri süpürmemelisiniz. Elektrikli süpürgenin ana gövdesi sudan uzak tutulmalıdır. Ana gövdeyi temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Her kullanımdan sonra makinenin toz haznesi ve toz filtresini temizlemelisiniz.

Torbalı elektrik süpürgesi için, filtre poşeti tamamen dolana kadar beklememelisiniz. Emiş gücünün azaldığını fark ettiğiniz anda, temizlik poşetini değiştirin. Torbası elektrik süpürgelerini ise her kullanımdan sonra içerisindeki suyu boşaltarak temizleyin.

Elektrik süpürgesi temizliğinde filtrelerin temizliği de son derece önemlidir. Torbalı elektrik süpürgelerinin filtrelerini silerek, tozları suya hapseden süpürgelerin filtrelerini ise yıkayarak temizleyebilirsiniz. Ancak filtreyi yıkamanız durumunda, iyice kuruduğundan emin olmadan, süpürgeye takmayın.

Süpürgenin boru girişlerini temizleyin. Boru girişlerinin kısmi ya da tamamen tıkanmış olması, temizlik sürecinin aksamasına yol açar. Bu nedenle borularla ilgili bir sorun olmadığından emin olun.

Elektrik süpürgesinin ucunu temizleyin. Özellikle evcil hayvanların yaşadığı evlerde bu kısımda oldukça fazla tüy birikir. Küçük çocukların bulunduğu evlerde ise oyuncak gibi küçük maddeler, süpürge makinesinin ucunda tıkanabilir. Bu nedenle, her temizlik işleminden sonra, bunun kontrol edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu