Emaye Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Emaya çaydanlıklarda oluşan kireci temizlemek ve yüksek ateşin etkisiyle meydana gelen lekeleri çıkarmak için pratik yöntemler uygulayabilirsiniz.

Emaye çaydanlıklar, şık görünümleri ve uzun kullanım ömürleri sayesinde sıklıkla tercih edilir. Ancak leke ve kireç sorunu hem sağlık açısından hem de çaydanlığın görünümü açısından sorun yarattığından, emaye çaydanlıkların bakımına dikkat etmek gereklidir.

Çaydanlıktaki Lekeleri Yok Etmek için Doğal Karışım

Yüksek ateş nedeniyle çaydanlığın üzerinde oluşan lekeleri yok etmek için, zeytinyağı ve karbonat karışımı kullanabilirsiniz. Bir miktar zeytinyağı ile karbonatı karıştırdıktan sonra, yumuşak bir bez ya da sünger yardımıyla çaydanlığı silmeniz, hem lekelerin giderilmesini hem de çaydanlığın çizik oluşmadan temizlenmesini sağlar. Silme işleminin ardından emaye çaydanlık en az 20 dakika bekletilmeli, daha sonra bol su ile yıkanmalıdır.

Dış Yüzeyini Kül ile Temizleyebilirsiniz

Çaydanlık üzerinde oluşan lekeleri gidermek için partiküllü olmayan deterjanlar da kullanbileceği gibi, kül ile de temizlik sağlamak mümkündür. Çaydanlığın iki saat boyunca kül ile kaplanarak bekletilmesi de lekelerin giderilmesini sağlar. Ancak bu yöntem daha zahmetlidir.

Kireci Yok Etmek için Limon Tuzu Kullanın

Emaye çaydanlıktaki kireç lekelerini gidermek için ise limon tuzu kullanabilirsiniz. Emaya çaydanlığın yarısına kadar su doldurduktan sonra, 2-3 yemek kaşığı kadar limon tuzu ekleyip kaynatmanız, kirecin tamamen yok olmasını sağlar. Çaydanlığın içinde kimyasal maddeler kullanmak, sağlık açısından tehlikeli olabildiğinden, çaydanlığı temizlemek için doğal çözücüler kullanmak önemlidir.

Emaye çaydanlığın temizliğinde kullanacağınız zeytinyağı ve karbonat karışımı ile içini temizlemede kullanacağınız limon tuzu, çaydanlığın kullanım ömrünü artıracağı gibi, sağlığınızın da korunmasını sağlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Emaye çaydanlıgı bulaşık teline temizledim. Sağlık açısından zararlı mı zehiler diyorlar doğru mu acaba? ???:(

 2. Merhaba emaye caydanligimin icini telle ovdum.cizik icinde kaldi. Sagliga zarari varmi.

  1. Merhaba,

   Çok derinlemesine ovmamak lazım. Çizilmişse zararı olabilir.

  1. Merhaba Damla Hanım,

   Limon ile ovabilirsiniz. İçine biraz limon suyu damlatıp öyle bekletin, ardından ovun ve bol su ile yıkayın. Beyaz sirke de pas lekelerini çıkarmada işe yarar. Kolay gelsin.

 3. Merhaba emaye çaydanlığımın dış yüzeyi yemek yağı sıçrayıp yanmış galiba ,damla damla lekeler var kızartma yağı da suçlamış olabilir. Üstünden vakit geçtiği için çıkmıyor lekeler ne denediysem çıkmadı. Nasıl temizleyebilirim acaba ?

  1. Merhaba,

   Yazıdaki yöntemleri denediniz mi? Eğer onlar işe yaramadıysa beyaz sirke ile ovmayı deneyebilirsiniz. Ya da bazen cif de iş görebiliyor. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu