Dekorasyon

En Sık Yapılan 5 Dekorasyon Hatası

Tüm trendleri takip ediyor ve dekorasyon fikirlerinden haberdar oluyorsunuz, fakat sizin eviniz o fotoğraflardaki gibi görünmüyor. Bunun sebebi yanlış uygulamalarınız olabilir.

Gördüğünüz her aksesuarı ve mobilyayı almaktan vazgeçin. Tüm fikirleri uygulayamazsınız. Evinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

Doğal ışığı önemseyin

Salon Aydınlatması Nasıl Olmalıdı?

Gündüzleri pencereden giren gün ışığının yerini hiçbir ışık kaynağı tutamaz. Öncelikle bunu aklınızda bulundurun. Dekorasyonun en önemli özelliklerinden olan aydınlatmaya bu fikir doğrultusunda karar verin.

Hantal ve yanlış konumlandırılmış perdelerden uzak durun. Gün ışığı evi ferah gösterecektir. Bırakın güneş içeri girsin. Evinize ferahlık ve derinlik kazandırmak istiyorsanız, perdelerinizi yüksek seviyeden asmalısınız.

Önce duvar rengi, sonra mobilya

Duvar dekorasyonu

Evin büyüklüğü ve ferahlığını belirleyen en önemli öğe duvarların rengidir.  Duvarları, mobilyalara göre belirlemek doğru bir seçim olmayacaktır. Önceliği duvarların rengine vermelisiniz. Duvar renklerini belirledikten sonra buna uygun olarak mobilyalarınızı seçebilirsiniz.

Eğer yeni mobilya almayacaksanız, bu durumda işiniz daha kolay olacak. Hali hazırda mobilyalarınıza göre en uygun duvar rengini seçmelisiniz.

Her duvar mobilyalarla kapatılmamalı

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu için Öneriler

Mobilyalarınızı satın almadan önce evin boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız. Böylece mobilyalarınızın yerine daha kolay karar verebilirsiniz.

Tüm duvarları mobilyalarla kapatmanız evi olduğundan daha küçük gösterir. Böyle bir durumda ortada gereksiz büyük bir boş alan oluşur.

Kendinize karşılıklı koltukların olduğu bir oturma alanı ve televizyon izleme köşesi oluşturabilirsiniz. Neye ihtiyacınız olduğuna karar verin ve buna göre yerleşim yapın.

Odak noktası belirleyin

Modern Şömine Modelleri

Evinizde bulunan ayırt edici bir alanı (cumba, şömine gibi) odak noktası olarak düşünebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir tabloyu ya da aile fotoğraflarınızın bulunduğu duvarı odak noktası yapabilirsiniz.

Dekorasyonda odak noktası belirlemek eşyaların yerleşimi ve seçimi için de önem taşır. Eğer eviniz küçükse birden çok odak noktası belirlememelisiniz.

Gereksiz mobilya ve aksesuarlardan uzak durun

Pastel Tonlarda Oturma Odaları için Dekorasyon Önerileri

Dekorasyonda yapılan hataların başında evi mobilya ve aksesuarlarla doldurmak gelir. Gördüğünüz her mobilya ve aksesuarı almak zorunda değilsiniz. Birbirinden alakasız ve gereksiz mobilya ve aksesuarlar evinizi sıkıcı göstermekten başka bir işe yaramaz.

Seçeceğiniz aksesuar ve mobilyalar fonksiyonel ve konforlu olmalıdır. Unutmayın, az çoktur (less is more). İhtiyacınızdan fazlasından uzak durun.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir