Endüstriyel Ev Dekorasyonu

Son zamanların trendi haline gelen endüstriyel tasarım; eski, kullanılmayan depoların ve fabrikaların elden geçirilerek yaşanılabilir bir hale getirilmesidir.

Görsel: Flour Mill, Chicago
Görsel: Flour Mill, Chicago

Endüstriyel tasarımda önemli olan, değiştirilecek mekanın ruhuna uygu şekilde dekorasyon yapılmasıdır. Yüksek tavanlar, metal borular, boyasız duvarlar endüstriyel tasarımın olmazsa olmaz unsurlarındandır.

Endüstriyel tasarımda hakim renkler gri, siyah ve kahverenginin tonlarıdır. Bu koyu renklerin mekana kasvetli bir hava katacağını düşünebilirsiniz. Fakat endüstriyel tasarımın ruhunu bu renkler yansıtır.

Görsel: San Francisco Floating House
Görsel: San Francisco Floating House

Endüstriyel dekorasyonda metal, ahşap, ağaç ve beton yoğun olarak yer alır. Bu malzemelerden oluşan aksesuarlar dekorasyonun belirleyicileridir.

Bu dekorasyonda duvarları boyamanıza gerek yok. Duvarları olduğu gibi sıvalı halde bırakın. Endüstriyel dekorasyonda duvarlar sıvalı, taş ya da tuğla görünümündedir. İlla ki bir şeyler yapmak istiyorsanız, taş ya da tuğla görünümlü duvar kağıtları kullanabilirsiniz.

Görsel: Chelsea Loft
Görsel: Chelsea Loft

Duvarlarda aksesuar olarak pano, yazı desenli tablo ya da kumaş kullanabilirsiz. Panoları ve dolapları kara tahta boyasıyla boyayarak mekana değişik bir hava katabilirsiniz.

Kabloları saklama derdine son. Endüstriyel dekorasyonda kablolar ve borular görünür şekilde döşenir. Böylece mekana atölye havası verilir.

Görsel: Marine Loft2
Görsel: Marine Loft

Dekorasyonunuzda kullanacağınız tekstil ürünlerini keten, deri, pamuklu kumaş ve çuval bezinden seçebilirsiniz. Eşya ve aksesuarların çizik, ezik ya da boyası dökülmüş olması bu dekorasyonda kabul görür.

Tıpkı duvarlarda olduğu gibi zeminde de yer kaplamasına ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bunun yanı sıra zemini ahşap kaplayabilirsiniz.

Görsel: Marine Loft
Görsel: Marine Loft

Endüstriyel dekorasyonda aydınlatma ürünü olarak metal sarkıt tasarımları tercih edebilirsiniz. Lambaderler tam da bu tasarıma göredir.

Endüstriyel dekorasyonda rustik öğelerden faydalanabilirsiniz. Sehpa, yemek masası ve sandalye gibi mobilyaları ahşap yüzeyli, metal bacaklı olanlardan seçebilirsiniz.

Bu unsurlara dikkat ederek siz de uygun bir mekanda endüstriyel dekorasyon yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu