Enginar Nasıl Seçilir?

Enginar, papatyagiller familyasından otsu bir bitkidir. Anayurdu Akdeniz olan enginar nasıl seçilir?

Boyu bir buçuk metreyi bulabilen enginarın kısa, kalın bir gövdesiyle sapları ve iç içe geçmiş birçok yaprağı bulunuyor. Bu yapraklar kesilerek yenilebilen kısım ortaya çıkarılıyor.

Enginar

Enginar Nasıl Alınır?

Enginarın yaprakları soyulduktan sonra hemen yenilmesi ya da limonlu su içinde bekletilmesi gerekir. Enginarın suyunun atılmaması öneriliyor, bu sudan çorba yapılabilir. Pişirme sırasında da içine bir dilim limon koyarak enginarın kararması önlenebilir. Enginarın sapının pişirilmeden az önce kesilmesi gerekiyor, sapları kesilen enginarlar beyazlığını koruyamıyor.

Pazarlarda mart – mayıs ayları arasında görülmeye başlayan enginarın taze ve kılçıksız olması gerekir. Bunu enginarın rengine bakarak anlayabilirsiniz. Taze ve kılçıksız enginarın yaprağı diri, rengi ise yeşil olur. Eğer soyulmuş enginar alacaksanız renginin mor veya gri olmamasına dikkat etmelisiniz.  Enginar alırken yapraklarının sıkı olmasına da dikkat edin. Enginar ağır olmalıdır.

Tezgahlarda suda bekletilen enginarlardan uzak durun. Enginar soyulduğu zaman kendiliğinden kararı. Evde pişirmeden önce kararmaması için limonlu suda bekletilir. Fakat pazarda içine konduğu su limonlu değil de kimyasal maddeli olabilir. Böyle bir enginar alınmamalıdır.

Enginar Yemeği
Görsel: cuisineactuelle.fr

Soyulmamış, saplı enginarı sapından tutup sallayın. Kafası ileri geri oynuyorsa körpedir, satın alınabilir. Kafası sallanmadan dimdik duruyorsa fazla olgunlaşmıştır, içi lifli çıkabilir, alınmamalıdır. Enginarın sapı kurumamış, nemli olmalıdır. Kafasındaki yaprakların rengi güzel, ne sararmış, ne kurumuş olmalıdır.

Seçtiğiniz enginarı isterseniz pazarda soydurabilirsiniz ya da evde kendiniz de soyabilirsiniz. Pazarda soydurursanız, kararmaması için muhakkak üzerine limon sürdürün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu