Erik Nasıl Kurutulur?

Can erik mevsimi yaklaşıyor. Erikleri taze tüketebileceğiniz gibi kurutarak da değerlendirebilirsiniz. Erik nasıl kurutulur?

Erik için en uygun sıcaklık 0 derecedir. Bu ısı derecesinde 2-8 hafta boyunca tazeliğini ve diriliğini kaybetmeden saklanabilir. Eriği uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız dondurucuda da saklayabilirsiniz.

Erikleri bol su ile güzel bir şekilde yıkadıktan sonra her bir meyvenin çekirdeğini çıkartın. Daha sonra bir blendır yardımı ile erikleri istediğiniz büyüklükte parçalayın ya da isterseniz bütün olarak da kullanabilirsiniz. Sonrasında erikleri buzdolabı poşetine ya da isterseniz dondurma kalıplarına püre halinde döküp derin dondurucuya kaldırın. Hazırlamış olduğunuz erik püresini küçük buz kalıplarına döktükten sonra meyve suları ya da kokteyller için hem serinletici hem de lezzetli buz küpleri hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Çekirdekli Erik Nasıl Kurutulur?

Öncelikle erikleri yıkayın. Yıkadıktan sonra bir süre kuruması için bekletin. Daha sonra tepsi ya da pamuklu örtünün üzerine erikler birbirine değmeyecek biçimde düzgünce yerleştirilmelidir. Erikler bu şekilde güneşte kurutulmalıdır.

Çekirdeksiz Erik Nasıl Kurutulur?

Yıkadıktan sonra bir bıçak yardımı ile içini açarak çekirdeklerini çıkarın. İç tarafları yukarı kısma gelecek şekilde tepsiye dizin ve 1 gün o şekilde bekletin. 4-5 gün içerisin bu erikleri ters düz ederek kurutmaya devam edin. 7 gün içinde erikler kurur. Eğer kuruttuğunuz yere karınca, böcek gibi hayvanlar gelmesini önlemek için tepsinin ya da pamuk örtünün etrafına biraz tuz serpiştirebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu