Eski Çerçeve Nasıl Yenilenir?

Eski çerçeve nasıl onarılır? Dekorasyona ruh katan çerçeveler zamanla eskir ya da hasar görebilir. Eskiyen ya da hasar gören çerçevelerinizi yenileyerek kullanmaya devam edin.

Çerçeveler evlere ruh katan aksesuarlarındandır. Manevi olarak değer verdiğimiz fotoğrafları ve güzel tabloları sergilememize yarayan çerçeveler evi güzelleştirir.

Eskiyen Çerçeve Nasıl Onarılır?

Antika çerçeveler; genelde ceviz, kiraz ya da maun ağacından yapılır ve bu sayede yıllarca dayanır. Onarım gerektiren çerçeveler için, birkaç ipucu size yardımcı olabilir: 

Gevşek bağlantılar sorun yaratabilir. Çerçeve kenarlarının birleştiği köşeler, zamanla gevşeyip açılabilir. Bunları onarmanın en iyi yolu, sağlam bir ahşap tutkalı kullanmaktır. Bir enjektör ile, açık köşenin içine tutkalı doldurun. Kenarları, doksan derece açı oluşturacak şekilde yaklaştırın ve kelepçe ile sıkıştırın. 

Tutkal yerine, dekoratif vidalar kullanarak da çerçevelerinizi onarabilirsiniz. Ahşabın cinsine uygun renkte, güzel vidalar bularak, bunları ahşabın köşelerini sabitlemekte kullanabilirsiniz. 

Ahşap çerçevede hasarlı oyma desenler varsa, bu hasarları alçı ile doldurabilirsiniz. Ancak, bu dolguyu tam olarak kurumadan önce, kürdan veya ince bir bıçak yardımıyla desene uyumlu halde oyun. Daha sonra kurumaya bırakın. Alçı tamamen kuruyunca, yamalı bölgeyi ahşap çerçeveyle aynı renk tonunda boyayın ve yamayı tamamen kapatın. 

Eski çerçeve yenileme
Eski çerçeve yenileme

Eski Çerçeve Yenileme

Çerçevelerini farklı yöntemlerle yenileyin. İşte yapabilecekleriniz.

Eskiyen Kapı Çerçevesinden Fotoğraf Çerçevesi Yapımı

Evinizde, eskidiği için değiştirmek istediğiniz camlı kapıları, birkaç malzeme ve basit yöntemlerle bambaşka bir hale getirebilirsiniz. Böylece geri dönüşüme katkı sağlarken, evinizde yaratıcılığınızı konuşturduğunuz dekoratif ürünler elde edebilirsiniz.

Eski kapınızdan bir dekorasyon ürünü elde etmenizin bir alternatifi, onlardan fotoğraf çerçevesi yaratmaktır. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ise;

 • Bir adet camlı kapı
 • Fotoğraf
 • Yağlı boya
 • Zımpara
 • Fırça
 • Tutkal
 • Mukavva

Yapılışı:

Eskimiş olan camlı kapınızı düz bir zemine yerleştirin. Kapı çerçevesi üzerinde yıpranmalar varsa, zımpara yardımı ile zımparalayın ve sonrasında üzerinde herhangi bir toz zerresi kalmayıncaya kadar temizleyin. Temizlemenin ardından, istediğiniz renkte temin ettiğiniz yağlı boya ile kapı çerçevesini boyayın. Boya kuruyana kadar bekleyin.

Boya kuruduktan sonra kapıyı ters çevirin ve seçtiğiniz fotoğrafları, kapının camlı bölmelerine yerleştirin. Ardından, fotoğrafların yerinden oynamaması için tutkalladığınız mukavvayı, fotoğrafların arka kısmına yapıştırın.

Bu işlemlerin ardından, yarattığınız yeni fotoğraf çerçevenizi duvarınıza monte edebilir ve evinize gelen misafirlerinizi yaratıcılığınız ile şaşırtabilirsiniz.

Çerçevelerinizi Kumaşla Kaplayın

Eski veya artan kumaşınızı atmak yerine, farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Fazla kumaşınızla çerçevelerinizi kaplayarak, çerçevelerinize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Malzemeler

 1. Bir adet çerçeve
 2. Kumaş
 3. Çerçeve levhasını tutabilecek bir yapıştırıcı
 4. Makas

Yapılışı

 • Elinizdeki kumaşı ön yüzü altta kalacak şekilde düz bir alana, pürüzsüz olarak serin.
 • Çerçevenizin arkasında bulunan levhayı çıkarın. Bu levhayı, arka yüzeyi üste kalacak şekilde kumaşın üzerine yerleştirin. Levhayı yerleştirirken, kumaş ve levha arasındaki mesafenin dört bir tarafında da eşit olmasına özen gösterin.
 • Levhanın kenarında kalan fazla kumaşı düzgün bir şekilde katlayarak içe doğru kıvırıp yapıştırın.
 • Daha sonra levhanın yüzünü çevirip içine fotoğrafı koyduktan sonra çerçeveye yerleştirebilirsiniz.
 • Çerçevenizi masanızın üstüne ya da duvara asarak kullanabilirsiniz.
Çerçeve asma
Çerçeve asma

Çerçeveyi Sabitleyin

Duvardaki çerçevelerinizi hamur yapıştırıcısı ile sabitleyerek, eğilmelerini önleyin.

Duvarda asılı tabloların kayması ve eğri durması herkes için çok sık rastlanılan bir durumdur. Eğilen tabloları elimizle düzeltmeye çalışır, bir ileri, bir geri giderek düzeltme işlemini başarı ile gerçekleştirip, gerçekleştirmediğimizi sınarız. 

Tablo ve resimleri duvara sabitlemek için size önereceğimiz çok basit bir yöntem var. Bir kez sabitleme işlemini yaptıktan sonra, tablo ve resimlerinizin keyfini sürebilecek, düzeltmekle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Duvara asılı çerçevelerinizi sabitlemek için tek ihtiyacınız olan bir hamur yapıştırıcı. Bu yapıştırıcılar tekrar tekrar kullanılabiliyor, uygulandığı yüzeylerde iz bırakmıyor ve her tip yüzey ve malzemeye göre de şekil alabiliyor. Hamur yapıştırıcınızı çerçeveniz ve duvar arasındaki iki köşe noktada kullanarak, çerçevelerinizi duvara sabitleyebilirsiniz.

Önemli not: Hamur yapıştırıcılar 2 kiloya kadar ağırlığı olan çerçevelerde başarılı olacaktır. Daha büyük çerçeveler için bu uygulama sonuç vermez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu