Eski Sandalyenizi Yenileyin

Eski sandalyenizi kılıfını değiştirerek yenileyebilirsiniz. Sandalyeniz eskidiyse ya da görüntüsünden sıkıldıysanız kılıfını değiştirerek, sandalyenize yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Sandalyenizi onarmaya oturma yerinden başlayabilirsiniz. Yenileme için evinizdeki malzemeler yeterli olacaktır.

Malzemeler

  • Değiştirmeyi düşündüğünüz sandalye
  • Döşemelik kumaş
  • Zımpara
  • Tornavida
  • Kerpeten
  • Makas
  • Döşeme zımbası

Yapılışı

Sandalyenin oturma yerindeki çivileri gevşetin ve kerpeten yardımıyla çivileri yerlerinden çıkarın. Böylece oturma yeri ile sandalye birbirinden ayrılmış olacak. Sırt bölümüne de aynı işlemi uygulayın. Sırt bölümündeki ve oturma kısmındaki kumaşı sökün.

Sırt kısmı ve oturma kısmını çıkardığınız sandalyenin iskelet kısmı kalacaktır. Sandalyenin iskeletini nemli bir bezle silin.

Sandalyenin iskeletini sildikten sonra zımparalayın. Sandalyede oluşan çukur ve boşluk varsa, onları doldurabilirsiniz. Doldurduktan sonra tekrar zımparalayıp, silebilirsiniz.

Doldurma ve zımparalama işlemi bittikten sonra, sandalye iskeletini astar boya ile boyayabilirsiniz. Astar boya kuruyunca, sandalyeyi istediğiniz renge iki kat boyayıp kurumasını bekleyebilirsiniz.

Sandalye iskeleti kururken, diğer yandan minder ve sırt kısmını kaplayabilirsiniz. Sandalyenin oturma kısmını bir kartonun üzerine koyun, etrafını çizin. Sırt bölümüne de aynı işlemi uygulayın. Ancak bu kartonu keserken, etrafında üç cm pay bırakmayı unutmayın.

Kestiğiniz kartonu döşeme için kullanacağız kumaşın üzerine koyarak, bıraktığınız üç santimlik payı göz önünde bulundurarak kesin.

Kestiğiniz kumaşı sandalyenin oturma ve sırt kısmına döşeme zımbası ile zımbalayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu