Eski Sehpanızı Yenileyin

Eskiyen mobilyalarınızı çöpe atmak yerine yenileyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu mobilyalar, biraz zahmet ve az masraf ile yepyeni bir hale getirilebilir, ortaya beklenmedik güzellikte yeni ürünler çıkarılabilir.

Eskiyen sehpalarınızı, diğer tüm mobilyalar gibi kolaylıkla yenileyebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz en basit yöntem, sehpanızı evin dekorasyonuyla bütün oluşturacak bir renge boyamaktır. Bunun için öncelikle, sehpa üzerindeki cilayı bir zımpara yöntemiyle temizleyin ve zımpara sonucu oluşacak tozu, sehpa üzerinden tamamen yok edin.

Ardından sehpanızı dilediğiniz renge boyayın. Bunu yaparken sehpa ayakları ile üst bölümü farklı renklerde boyayabilir, hatta üzerine desenler çizebilirsiniz. Boyama işleminin ardından, boyanın kuruması bekleyin ve son olarak da sehpanızı cilalayın.

Boyama haricinde yapabileceğiniz başka şeyler de var elbet. Örneğin, bunlardan biri sehpanızı dekupaj yöntemi ile yenilemek. Bunu bir desenli peçete, kumaş veya karikatürlerle yapabilirsiniz.

bakım onarım

Zevkinize uygun malzemeyi seçtikten sonra yapacağınız şey, boyama işleminde olduğu gibi sehpanızı zımparalamak ve ardından boyamaktır. Boyama işlemi yaparken açık renk kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü örneğin; peçete ile dekupaj yapmaya karar verdiğinizde koyu renge boyanan sehpa zemini, ortaya kötü bir görüntü çıkaracaktır.

Dekupaj yapacağınız malzemeyi sehpanızın üzerine yerleştirdikten sonra, tutkala batırdığınız fırçayı üzerinden geçirin ve böylece malzemenin sehpaya yapışmasını sağlayın. Tutkalın kuruduğundan emin olduktan sonra sehpanızı vernikleyin.

Sehpanızın üzerinde cam bir kesit varsa, mobilya iskeletiyle bu camın arasına fotoğraflarınızı dizebilir ve böylelikle sehpanızı açık albüm haline de getirebilirsiniz.

Eskiyen sehpanızı yenilemek hem geri dönüşüme katkı sağlayacak, hem de evinize farklı bir hava katacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu