Eski tepsilerinize hayat verin

Kullandığınız tepsileriniz bir süre sonra eskiyecektir. Eskiyen tepsilerinizi atmayın. Onlara farklı yöntemlerle yeniden hayat verin. Eski tepsinize nasıl can verebilirsiniz? İşte cevabı…

Malzemeler

  • Eski bir tepsi
  • Zımpara
  • Boya fırçası
  • Akrilik boya
  • Vernik
  • Sim

İşe ilk olarak eski tepsinizi zımparalarak başlayabilirsiniz. Tepsinizi üzerindeki pürüzler yok olana kadar zımparalayın. Tepsinin iyice zımparalandığından emin olduğunuzda üzerini bir bezle temizleyin.

İkinci olarak, boyanızı hazırlayın. Tepsinizi boyayacağınız boya ne çok akıcı, ne de çok katı olmalıdır. Akıcı olduğu zaman zemini kapatmayacağı gibi, katı olduğu zaman da zeminde pürüz oluşturacaktır. Bunun için boyayı orta kıvamda ayarlamalısınız. Eğer boyanız katı ise, biraz su katarak akıcı hale getirebilirsiniz. Eğer gereğinden akıcı ise biraz daha boya ilave ederek katılaştırabilirsiniz. Boya kıvamınızı ayarladıktan sonra fırçanızı suya batırarak boyamaya başlayabilirsiniz.

Not: Eğer fırçanız fazla su çektiyse bir kağıda bastırabilirsiniz. Kağıt fırçanın fazla suyunu alacaktır.

Daha sonra boyaya batırdığınız fırçanızla, fırçanın enini göz önünde bulundurarak tepsiyi uzunlamasına bloklar halinde boyayabilirsiniz. İlk katı sürdükten sonra tepsinizin kurumasını bekleyin ve ikinci katı sürün. İstediğiniz rengi elde edene kadar bu işlemi bir – iki defa daha tekrarlayabilirsiniz.

Boya işlemini tamamladıktan ve tepsinizin kuruduğundan emin olduktan sonra, isteğe göre tepsinizi simlerle süsleyip ardından tepsinizi vernikleyin. Eğer tepsinizi açık havada vernikleme şansınız yoksa, verniği sürerken maske takmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu