Et marine ederken dikkat edilecek noktalar

Özellikle, av etleri pişirilirken marine etmek çok önemlidir. Marine işlemi, etin yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar. Av etlerini marine ederken birkaç noktaya dikkat edin:

• Tavşan etini marine ederken, ardıç ağacının tanelerini, tuzu, karabiberi ve limon suyunu güzelce karıştırarak bir sos elde edin. Bu sosu, etin üstüne yayın ve en az yarım saat bekletin. 

• Tavşan eti için başka bir marine çeşidi ise, çiçek yağı, halka soğan, taze çekilmiş karabiber ve kanyaktan oluşan bir karışımdır. Bu karışımı etin üstüne sürün ve bir gece boyunca bekletin. 

• Tavşan için alternatif başka bir karışım ise, tuz, karabiber, sıvı yağ, safran, vermut(alkolle takviye edilerek güzel kokulu bitki ve baharatlarla “aromatize” edilen bir tür şarap), kanyak karıştırılır. Tavşan etinin üzerine sürülür ve yarım saat bekletilir. 

• Tavşan eti için başka bir marine türü ise, dilimlenmiş soğan ve havuç, kırmızı şarap, maydanoz, karanfil, tane karabiberden oluşan bir karışımdır. Bu karışım ete sürülür ve bir gün bekletilir. 

• Keklik, çulluk ve sülünün göğüs etleri yumuşak ve lezzetli olsun isterseniz, eti asma yaprağına sararak pişirin. 

Bu marine usulleriyle, daha yumuşak ve lezzetli etler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu