Et Nasıl Marine Edilir?

Marine ya da terbiye; taze ot, zeytinyağı, şarap, sirke ve baharat karışımlarından hazırlanan soslarla et yemeklerinin lezzetini arttırmak ve etin yumuşayarak kurumadan pişmesini sağlamak için uygulanan yöntemdir.

Farklı et türlerinde farklı marine yöntemleri uygulamak gerekir.

Marine Etmek

Bonfile:  2 kg’lık bonfile için 10 diş sarımsak hazırlayın. Bonfilenin üzerinde küçük delikler açın ve buraya sarımsaklar ile taze karabiberleri koyun. Kekik ve fesleğenle eti ovun. Ağzını sıkıca kapattığınız bir kabın içinde 375 ml şarabın içinde bir gün bekletin. Ardından pişirebilirsiniz.

Kuzu budu: 1.5 kg’lık etin üzerinde delikler açın ve deliklerin içinde sarımsakları yerleştirin. 2 çorba kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı taze kekik, 1 çorba kaşığı taze nane, 1 çorba kaşığı taze fesleğen, 60 ml limon suyu, 80 ml soya sos ve 2 çorba kaşığı balı karıştırın. Eti u karışımın içinde 24 saat bekletin.

Marine Etmek

Tavuk marinesi: 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 5 diş ezilmiş sarımsak, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı hardal, 2 çorba kaşığı beyaz şarap, tuz, biber, kırmızı pul biberi karıştırarak tavuğu bu karışımda marine edebilirsiniz. 4-24 saat arasında marine edin.

Teryaki marinesi: 160 ml soya sosu, 60 ml sıvı yağ, 8 diş kıyılmış sarımsak, 2 çay kaşığı zencefil, 2 çay kaşığı hardal tozu, 2 çorba kaşığı pekmez. Karışımı 24 saat bekletin. Ardından kuzu etini bu karışımda marine edebilirsiniz.

Sarımsaklı ve krema marinesi: 1 kutu krema, 1 çorba kaşığı limon suyu, 5 diş sarımsak ezilmiş, karabiber, kereviz tozu, tuz, pul kırmızı biber. Bu karışıma tavuğu koyup buzdolabında marine edebilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak etlerini marine edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu