Et Nasıl Terbiye Edilir?

Lezzetini arttırmak ve yumuşayarak kurumadan pişmesini sağlamak için etler terbiye edilir. Peki et nasıl terbiye edilir?

Etin terbiye edilmesinde taze ot, zeytinyağı, şarap, sirke ve baharat karışımlarından hazırlanan soslar kullanılır. Fakat her et farklı yöntemlerle marine edilir. Marine ya da terbiye; taze ot, zeytinyağı, şarap, sirke ve baharat karışımlarından hazırlanan soslarla et yemeklerinin lezzetini arttırmak ve etin yumuşayarak kurumadan pişmesini sağlamak için uygulanan yöntemdir.

Kırmızı Et Nasıl Terbiye Edilir?

Teryaki marinesi: 160 ml soya sosu, 60 ml sıvı yağ, 8 diş kıyılmış sarımsak, 2 çay kaşığı zencefil, 2 çay kaşığı hardal tozu, 2 çorba kaşığı pekmez. Karışımı 24 saat bekletin. Ardından kuzu etini bu karışımda marine edebilirsiniz.

Sarımsaklı ve krema marinesi: 1 kutu krema, 1 çorba kaşığı limon suyu, 5 diş sarımsak ezilmiş, karabiber, kereviz tozu, tuz, pul kırmızı biber. Bu karışıma tavuğu koyup buzdolabında marine edebilirsiniz.

Tavuk Eti Nasıl Terbiye Edilir?

1 çorba kaşığı zeytinyağı, 5 diş ezilmiş sarımsak, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı limon suyu, 2 tatlı kaşığı hardal, 2 çorba kaşığı beyaz şarap, tuz, biber, kırmızı pul biberi karıştırarak tavuğu bu karışımda marine edebilirsiniz. 4-24 saat arasında marine edin.

Balık Eti Nasıl Terbiye Edilir?

Zeytinyağı, limon suyu, domates suyu, beyaz şarap, birke, maydanoz, dereotu, kişniş, kekik, rezene, biberiye, kereviz yaprağı, soğan, sarımsak.

Balıkların en az 30 dakika en çok da 60 dakika, sert deniz ürünleri için de 1 gece kalması tavsiye edilir. Çipura, levrek, dil gibi yumuşak, gevşek etli balıklar en fazla yarım saat, somon, palamut, kılıç vb. daha etli balıkların terbiyelemesi 45-60 dakika alacaktır.

Terbiyeleme işlemi balığın lezzetini artırır. Fakat süre uzarsa balığın tadı bozulabilir. Az bekletildiğinde tadı bozulabilir, fazla bekletildiğinde de et yavanlaşabilir.

Balzamik, elma, üzüm, kırmızı şarap sirkesi, şalgam suyu, portakal, greyfurt, limon suyu, domates suyu, ekstra sızma zeytinyağı ve baharat ve aromalı otlarla kullanılabilir. Hazır salata sosları da tercih edilebilir. Bütün balıkları marine ederken üzerine çizikler atmanız sosun balığa tamamen sinmesini sağlayacaktır.

Terbiyeleme yaparken asidik malzemeler kullanacaksanız sadece cam, seramik ve çelik tencereleri tercih etmelisiniz. Nakır ve alüminyum alaşımlı kaplar ve folyo kullanmamalısınız.

Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu