Ete Alternatif Besinler

Ete alternatif besinler vegan ya da vejetaryen beslenenlerin öğünlerinde yerini alıyor. Siz de bitki kaynaklı besleniyorsanız bu listeden faydalanabilirsiniz.

Öğünlerinizde sağlıklı besinlere yer vermek istiyor ya da vegan, vejetaryen besleniyorsanız ete alternatif besinler tam da size göre. Sizler için bol proteinli besinleri bir araya getirdik.

Ete Alternatif Besinler Listesi

Et Yerine Patlıcan

Mor renkli sıcak iklim meyvesi olan patlıcan, Türkiye’de yemeklerde, kızartmalarda ve salatalarda çok sık kullanılmaktadır. Patlıcanların acısını almak için, soyulduklarında tuzlu suda bekletmek gerekir. Patlıcanlar pişirilmeden,  önce tuzlanarak bir süre bekletilmelidir.  Daha sonra bu patlıcanlar, soğuk sütten geçirilip kurulanmalıdır. Bu sayede, patlıcanlar daha lezzetli olur. Enfes patlıcan reçeli tarifimizi okuyabilirsiniz.

Et Yerine Tofu

Soya fasulyesinden yapılmaktadır. Tofu hiç yağ içermemesi ve kalorisinin çok az olması sebebiyle de tercih edilmektedir. Protein, kalsiyum ve B vitamini değeri yüksek bir yiyecektir. Izgarada kızartabilir ya da çorbalarınıza ilave edebilirsiniz. Evde tofu hazırlamak istiyorsanız tarifimize göz gezdirin.

Et Yerine Mercimek

Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir. Yeşil ve kırmızı olmak üzere iki rengi vardır. Çorba, yemek, ve çeşitli garnitürlerde kullanılır.

Et Yerine Mantar

Ete alternatif besinler arasında mantar ilk sıralarda yer alır. Harika sebzeli soteler, kızartmalar, soslar hazırlamak için mantar iyi bir seçenektir. Mantar, yemeklerde kullanılmadan önce yıkanır. Ardından limonlu ve tuzlu suda bekletilir. Mantarlar, karışımda 10 dakika bekletildikten sonra haşlanabilir. Bu işlem sonrasında hem mantarların rengi korunur, hem de daha lezzetli olması sağlanır. Mantar pişirirken, tencerenin kapağının kapatılmaması önerilir. Ağzı açık tencerede pişirilen mantarlar kararma yapmaz. Ayrıca bu şekilde, su taşma tehlikesi de ortadan kaldırılır.

Küçük mantarlar derin dondurucuda saklanabilir. Mantarlar önce iyice yıkanır, istenilen şekilde dilimlenir ve unlanır. Ardından mantarlar, alüminyum folyoya sarılır ve buzluğa yerleştirilir. Mantarlar kullanılacağı zaman da, buzluktan çıkartılır ve çözülmesi beklenmeden kullanılabilir.

İstiridye mantarı tarifimize göz atın.

Et Yerine Tempeh

tempe

Tempeh fermente edilmiş soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Endonezya soya ürünüdür. Özellikle tofu sevmeyenlere alternatif olarak önerilir. Kızartılarak ya da çorbalara ilave edilerek tüketilebilir.

Et Yerine Kinoa

Bir tahıl türüdür. Fakat tahıl olarak kabul edilmesinin yanı sıra, aynı adlı bitkinin yemişlerinden elde edilmektedir. Aminoasitleri içerir ve besin değeri oldukça yüksektir. Zengin protein içeriğine sahiptir. Bu sebeple NASA tarafından astronotların beslenmesinde kullanmaktadır. Kinoa; tüm aminoasitleri ayrıca A, B, C, D, E ve K vitaminlerini de içerir. Kinoa taneleri yüksek miktarda demir, kalsiyum, protein, magnezyum, çinko içerir. Salatalara lezzet katar, sebzelerle kavurlabilir ya da pürelerle yenilebilir. Kinoa nasıl tüketilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu