Mutfak

Ete Alternatif Besinler

Ete alternatif besinler vegan ya da vejetaryen beslenenlerin öğünlerinde yerini alıyor. Siz de bitki kaynaklı besleniyorsanız bu listeden faydalanabilirsiniz.

Öğünlerinizde sağlıklı besinlere yer vermek istiyor ya da vegan, vejetaryen besleniyorsanız ete alternatif besinler tam da size göre. Sizler için bol proteinli besinleri bir araya getirdik.

Ete Alternatif Besinler Listesi

Patlıcan

Mor renkli sıcak iklim meyvesi olan patlıcan, Türkiye’de yemeklerde, kızartmalarda ve salatalarda çok sık kullanılır. Patlıcanların acısını almak için, soyulduklarında tuzlu suda bekletmek gerekir. Patlıcanlar pişirilmeden,  önce tuzlanarak bir süre bekletilir.  Daha sonra bu patlıcanlar, soğuk sütten geçirilir ve kurulanır. Bu sayede, patlıcanlar daha lezzetli olur. Enfes patlıcan reçeli tarifimizi okuyabilirsiniz.

Tofu

Tofu, soya fasulyesinden yapılmaktadır. Tofu hiç yağ içermemesi ve kalorisinin çok az olması sebebiyle de tercih edilmektedir. Protein, kalsiyum ve B vitamini değeri yüksek bir yiyecektir. Izgarada kızartabilir ya da çorbalarınıza ilave edebilirsiniz. Evde tofu hazırlamak istiyorsanız tarifimize göz gezdirin.

Mercimek

Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir. Yeşil ve kırmızı olmak üzere iki rengi vardır. Çorba, yemek, ve çeşitli garnitürlerde kullanılır.

Mantar

Ete alternatif besinler arasında mantar ilk sıralarda yer alır. Harika sebzeli soteler, kızartmalar, soslar hazırlamak için mantar iyi bir seçenektir. Mantar, yemeklerde kullanılmadan önce yıkanır. Ardından limonlu ve tuzlu suda bekletilir. Mantarlar, karışımda 10 dakika bekletildikten sonra haşlanabilir. Bu işlem sonrasında hem mantarların rengi korunur, hem de daha lezzetli olması sağlanır. Mantar pişirirken, tencerenin kapağının kapatılmaması önerilir. Ağzı açık tencerede pişirilen mantarlar kararma yapmaz. Ayrıca bu şekilde, su taşma tehlikesi de ortadan kaldırılır. İstiridye mantarı tarifimize göz atın.

Tempeh

tempe

Tempeh fermente edilmiş soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Endonezya soya ürünüdür. Özellikle tofu sevmeyenlere alternatif olarak önerilir. Kızartılarak ya da çorbalara ilave edilerek tüketilebilir.

Kinoa

Bir tahıl türüdür. Fakat tahıl olarak kabul edilmesinin yanı sıra, aynı adlı bitkinin yemişlerinden elde edilmektedir. Aminoasitleri içerir ve besin değeri oldukça yüksektir. Zengin protein içeriğine sahiptir. Bu sebeple NASA tarafından astronotların beslenmesinde kullanmaktadır. Kinoa; tüm aminoasitleri ayrıca A, B, C, D, E ve K vitaminlerini de içerir. Kinoa taneleri yüksek miktarda demir, kalsiyum, protein, magnezyum, çinko içerir. Salatalara lezzet katar, sebzelerle kavurlabilir ya da pürelerle yenilebilir. Kinoa nasıl tüketilir?

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.