Etiket Nasıl Çıkar?

Yapıştırıldıkları yerde iz bırakan etiketlerin yapışkan lekesi çıkarması zor olsa da imkansız değildir. Etiket izi nasıl çıkar?

Etiketi çıkardıktan sonra geride kalan iz ürününün kullanılmasını da güçleştirir. Kumaştaki etiket, tenceredeki etiket, plastikteki etiket bu ürünlerden nasıl çıkarılır? Bunun için birden çok yöntem var.

Etiket İzi Nasıl Temizlenir?

Birinci Yöntem: Silgi

İz çok yapışkanlı değilse sadece silgi kullanılarak çıkarılabilir. İzi önce parmaklarınızla ovalayarak topaklaştırın. Topakları atın. Ardından kalan izi silgi ile ovuşturun ve yok edin. Yüzeyi nemli bir bezle silerek temizleyin.

İkinci Yöntem: Yemek Yağı ya da Sprey

Bu yöntem için zeytinyağı ya da kanola yağı kullanın. Kağıt havluya bir miktar yağ dökün. Kağıt havluyu izin üzerine koyun, birkaç dakika bekleyin. Kağıt havluyu kaldırın. Yumuşayan lekeyi parmaklarınızla kazıyın. Sabunlu su ile yüzeyi temizleyin.

Üçüncü Yöntem: Uçucu Bitkisel Yağlar

Uçucu bitkisel yağlar cam, seramik ya da fayans gibi yüzeylerde kullanılmalıdır. Ahşap ya da metale zarar verebilir. Bu yöntem içi çay ağacı yağı da okaliptüs yağı kullanın. Bir temizlik bezinin üzerine birkaç damla yağ sürün. Bu bezi izin üzerine sürtün. Lekeyi çıkarmak için izi bu bezle ovalayın. Yüzeyde hiç yapışkanlı kalıntı kalmayınca yüzeyi sabunlu su ile yıkayın.

Dördüncü Yöntem: Turunçgil Bazlı Temizlik Ürünleri

Marketlerde satılan turunçgil bazlı temizlik ürünleri ile de lekeleri çıkarabilirsiniz. Bu ürünler limon özü içerdiklerinden izleri çıkarmaya yardımcı olurlar. Eğer böyle bir temizlik malzemeniz yoksa limon ya da portakal kabuğu da kullanabilirsiniz. Temizlik malzemesini izin üzerine döküp bir süre bekleyin. Ardından bezle ovalayarak izi çıkarın. Eğer portakal ya da limon kabuğu kullanacaksanız kabukla yüzeyi ovup lekeleri çıkarın. Son olarak da yüzeyi sabunla yıkayın.

Beşinci Yöntem: Alkol

Bu yöntem için ispirto ya da vodka kullanabilirsiniz. Alkolü beze dökün. Bu bezi lekenin üzerine bastırın. Leke alkolü emecektir. Islanmış kalıntı parmaklarınızla kazıyın. Ardından yüzeyi sabunlu su ile yıkayın.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu