Bahçe

Euryops ile tanışma vakti

Euryops, Asteraceae ailesinden olan ve yaklaşık 100 türü bulunan bir çiçektir.

Euryops doğada, tek yıllık ve çok yıllık türlerde bulunur. Soğuğa dayanıklı olan bitki, Güney Afrika’da doğal olarak yetişmektedir.

Euryops, nemli ve geçirgen topraklarda sağlıklı gelişim gösterir. Güneş veya yarı gölge alanlarda yetiştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, çiçeğin sert rüzgârlardan korunması, gelişimi için önemlidir. Bitkinin çiçekleri, kış aylarında ortaya çıkar ve uzun süre çiçekli kalır. Bitkinin küçük yaprakları, gri-yeşil renktedir. Koyu yapraklı türleri de bulunur.

Euryops dikimi için öncelikle bir alan belirlenir. Dikim çukurunun, maksimum 50 santim derinlikte olması gerekir. Euryops fidesi, dikim çukuruna yerleştirilir ve çukur el ile kapatılır. En sonunda da el ile bastırılarak can suyu verilir.
Hızlı büyüme gösteren bu bitki, 1,5 metreye kadar boylanabilir. Euryops üretimi, tohum ya da çelikle de yapılabilir. Bitki, arılar sayesinde döllenme yolu ile de üreyebilmektedir. Susuzluğa dayanıklı olan bu çiçeğin sağlıklı gelişimi için düzenli sulanması tavsiye edilir. Ayrıca, çiçeklenme dönemi bittiği vakit budama yapılması gerekir.

Euryops, saksılarda yetiştirilebilir. Kaya bahçelerinde, çiçek tarhlarında ve bahçede, özellikle de çit bitkisi olarak kullanılabilir. Euryops, bulunduğu her ortama şık bir görüntü vereceğinden, yetiştirilmesi önerilen bir çiçek türüdür.

Siz de, bu bilgiler ile bahçenizde güneş sarısı çiçeklere ve çarpıcı yapraklara sahip bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.