Ev Aksesuarları Nasıl Seçilmeli?

Evinizin dekorasyonunda duvar rengi, yer döşemesi ve mobilyalarınız kadar kullandığınız aksesuarlar önemlidir. Aksesuarlar, mobilya veya beyaz eşya gibi büyük ve pahalı elemanlar olmadığından, yenilemesi ve satın alması çok daha kolaydır.

Kullandığınız küçücük bir aksesuarla odanızda farklı bir atmosfer yaratabilirsiniz. Aksesuar alırken evinizin tasarımıyla paralel seçimler yapmalısınız.

Ev aksesuarları

Aksesuar seçimi

İlk önce bütçenizi belirleyin. Ne kadar bütçe ayırdığınızı bilmezseniz, ucuz gibi görünen bir sürü aksesuarla eve dönersiniz, ancak faturası pahalıya patlayabilir. Evdeki tüm bireylerin istekleri doğrultusunda bir bütçe planı çıkarın.

Hangi odaya ne tür aksesuarlar istediğinizi ve yerlerini kabaca çizin. Aksesuarların büyüklükleri, renkleri ve formları uyum içinde olmalıdır. Bu sebeple, çizilen plan size yol gösterecektir.

Duvarlarınız açık renkse, koyu renk aksesuarlar seçin. Aksesuarlar, dikkat çekmek için yerleştirilir. Bu sebeple, zıt renklerden ve farklı formlardan yararlanın. Mobilyalarınız koyu renkse, parlak renkli aksesuarlar seçin.

Renk seçimlerinde de dikkatli davranın. Özellikle birden çok mağazada alışveriş yapacaksanız, bu konu sorun oluşturabilir. Birbirine yakın yerleştireceğiniz veya kombine edeceğiniz aksesuarların renk ve tonlarının uyması için karşılaştırma yapmanız gerekebilir.

Ev Aksesuarları

Farklı bir mağazadan aldığınız aksesuar ile eşleyeceğiniz başka bir aksesuar alacaksanız; ya aksesuarı yanınızda götürüp ikisini yan yana görün, ya da aldığınız aksesuarın gerçek rengini gösteren bir katalogu yanınızda götürün.

Stilinizin çizgilerinden çıkmayın. Evinizin genel teması ile zıtlaşan veya tamamen ilgisiz duran bir aksesuar ne kadar güzel olsa da, evinizde eğreti durur. Bu sebeple, evinizin genel dekorasyon stilini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Hangi odaya, ne almanız gerektiğine önceden karar verin. Mağazada dolaşırken, çok güzel bulduğunuz için yüksek meblağlar ödeyerek aldığınız bir aksesuarı, eve gelince yerleştirecek yer bulamayabilirsiniz. Bunu önlemek için planınızı baştan yapın.

Ev aksesuarları

Renk kullanımı

Ev aksesuarı seçiminde, objenin kendisi kadar, tercih edilecek renk de mekana canlılık katar. Örneğin, kırmızı bir ev aksesuarı ile odak noktası oluşturulabilir. Kırmızı cam bir vazo kullanımı ya da kırmızı fonda, siyah çiçek desenli veya boncuklar, taşlar ile süslü bir abajur şapkası ile evde istenilen etki yaratılabilir. Koltuk üzerine, tercih edilen bir renkte, bir koltuk şalı ya da yastıklarlar ile de mekânda farklı bir hava oluşturulabilir.

Kırmızı ya da doğanın renkleri olan yeşil, mavi, turuncu ve kahverengi de ev aksesuarlarında kullanılabilir. Evlerde özellikle gökyüzü rengi mavi, bitki örtüsü rengi yeşil ve de cesaretin rengi kırmızı renklerinde aksesuarların kullanılması ile de mekanda göze çarpan alanlar oluşturulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu