Ev Alırken Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev alırken tapu dairesine gidildiğinde imzalayacağınız belgelere dikkat etmeniz gerekir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, gayrimenkule ait tapu belgesidir. Özellikle, satın alınacak gayrimenkulün tapusunda yer alan daire numarası ile satın alınacak daire numarasının aynı olmasına dikkat edilmelidir. Gayrimenkule ait tapu belgeleri kat mülkiyeti, kat irtifakı, hisseli tapu gibi farklı şekillerde olabilir.

İskan durumu öğrenilmeli

Kat mülkiyetinin olması, inşaatın yapıldığı arsanın üzerinde daireye ait hisse tapusunun belirlendiği anlamına gelir. Gayrimenkule ait kat irtifakı olabilir ancak ve kat mülkiyetine geçilmemiş olabilir. Bu durumda inşaatın yapıldığı mücavir alanın bağlı bulunduğu belediyeden yapının iskan durumu öğrenilmeli ve sonrasında kat irtifakı için başvuruda bulunulmalıdır.

İskan alındıktan sonra kat mülkiyetine geçiş yapılır. Bu noktalar netleştirildikten sonra satın alınacak konut için konut kredisi başvurusunda bulunulabilir.

Tapu tipleri

Hisseli tapu: Bu gruba genelde miras sonrası intikal eden tapular ya da ortak alınan tapular dahildir. Hisseli tapuda gayrimenkule ortak olan kişilerin sayıları ve hisse oranları yer alır. Alım ­ satım anlarında hissedarların tamamının onayının olması gerekir. Şahıs olarak ya da vekaleten alım ­ satım işlemleri yapılır.

Kat mülkiyetli tapu: Gayrimenkule ait kat irtifakı olabilir ancak ve kat mülkiyetine geçilmemiş olabilir. Kat mülkiyetli tapuda inşaatın yapıldığı arsanın üzerinde daireye ait hisse oranı belirlenmiştir. Tapuda yüzölçümü, bağımsız bölümün numarası, mülkiyetin yer aldığı kat ve niteliği vardır. Kat mülkiyeti olan gayrimenkulün iskan izni alınmıştır. Bu tapuya sahip olan gayrimenkulün yasal süreci tamamlanmış olduğundan satın alma aşamasında kolaylıkla konut kredisi kullanabilir.

Kat irtifakı tapusu: İskanı henüz alınmamış gayrimenkullerin ait olduğu tapu tipidir. İskan alındıktan sonra binada yer alan diğer mülk sahiplerinden herhangi biri onaylı mimari proje ve inşaat ruhsatı ve diğer belgelerle tapu dairesine kat mülkiyetine geçiş başvurusunda bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu