Ev Boyama Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Bu yıl evinizi şöyle baştan uca boyatmak istiyorsanız bir maliyet hesabı yapmanız gerekecek. Ev boyama fiyatları nasıl hesaplanır?

Öncelikle boyaya karar vermelisiniz. İç mekan boya seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlardan en önemlisi boyanın çeşididir. Boyanın duvarın yapısına uygun olmasının yanı sıra insan sağlığına de kötü bir etkisi olmaması önemlidir. Boya, evdeki tüm eşyalarla uyum içinde olması gerektiği gibi, uzun süre görmek isteyeceğiniz, yormayan bir renk olmalıdır.

Elbette kaliteli bir boya almalısınız. Boyanın içerisinde barındırdığı suyun kap yüzeyine çıkıp çıkmadığı önemlidir. Kaliteli bir boyada üretim tarihinden itibaren en az 1 yıl içerisinde herhangi bir faz ayrımı olmamalıdır. Boyanın en alt kısmında çökme olmaması gerekir. Bu, boyanın herhangi bir alet yardımıyla karıştırılmasıyla anlaşılabilir. Çökme olan boya bozulmanın belirtisidir. Boyanın karıştırılması esnasında şiddetli köpüklenme olmamalıdır. Boyanın akışkanlığı ne çok fazla ne de çok az olmalıdır. Kapatıcılığın iyi olması ve pH aralığının 8-9,5 arasında bir değer alması boyanın kaliteli olduğu anlamına gelir.

Peki fiyat nasıl hesaplanıyor? Boya işlerinin hesaplanmasında pek çok faktör olsa da temelde iki önemli faktör fiyatı büyük oranda belirler.

Boya badana fiyatlarının hesaplanmasında çok sayıda faktör olsa da, temelde iki önemli faktör fiyatlamayı büyük oranda belirlemektedir:

Boya Yapılacak Ev Kaç Metrekare?

Boya maliyetini hesaplayabilmek için evin büyüklüğünü bilmek gerekir. Tavanların yüksekliği, kapı ve pencerelerin büyüklüğü normalin üstünde olmadığı sürece bu faktörler fiyatı çok etkilemez. İşçilik maliyeti evin metrekaresi başına 4 ile 10 TL arasında değişmektedir.

Fiyata Malzeme de Dahil midir?

Boya malzemeleri de maliyeti doğrudan etkileyen unsurlardandır. Saten boyaların maliyetleri evin metrekaresi başına 2 ile 3 TL arasındadır. Plastik boyalar biraz daha ucuz, ithal, dekoratif ve özellikli boyalar biraz daha pahalı olabilmektedir.

boya

Bunların haricinde tadilat, sıva, alçı uygulamaları, tavanlara, kapı ve pencerelere boya yapılmasını da istiyorsanız maliyet değişecektir. Nihai karara varabilmek için keşif yaptırmanız önerilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu