Ev davetlerinde sofra düzeni

Şık bir ev davetinde sofra düzeni.

Özellikle davetlerde sofra düzenini doğru kurmak önemlidir. Sofra düzeni konusundaki uygulamalar bazı konularda farklılık gösterebilse de, genel hatlarıyla temel bilgiler vardır.

  • Sofra kurulurken, servis edilecek menü göze alınarak, sofra takımı yerleştirilir.
  • Menüde çorba varsa, masaya çorba kaşığı eklenir. En alta büyük yemek tabağı, üzerine çorba kasesi konulur. Şık bir kumaş peçete ve peçete halkası da servisin üzerine yerleştirilir.
  • Yemek tabağının sol üst köşesine ufak bir ekmek tabağı ve üzerine ufak ekmek bıçağı konulur.
  • Yemek tabağının sol tarafına çatallar, sağ tarafınaysa bıçaklar ve kaşık yerleştirilir. Burdaki sıra dışardan içeri doğru önce yenilecek yemeğe göre olmalıdır. Yani, sağda en dışarda çorba kaşığı, yanında salata bıçağı, tabağın hemen yanındaysa daha büyük yemek bıçağı olur. Sol taraftaysa, en dışarda salata çatalı, tabağın yanındaysa daha büyük yemek çatalı olur.
  • Yemek tabağının sağ üst köşesine servis edilecek içecek veya içkilere uygun bardaklar konulur. Genellikle davetlerde iki bardak konulur; bir su bardağı, bir içecek bardağı. Su bardağı sağda durur.
  • Yemek tabağının üstüne ise tatlı ve çay-kahve servisi ile ilgili ufak çatal ve kaşık konulur. Bunlar genellikle birbirine ters yönlere bakar şekilde yerleştirilir.

Bu yerleşim şekline dikkat ederek, şık bir davet sofrası kurulmuş olur. Davet sofralarında masada çiçek ve/ya mum bulundurulması da yaygın bir uygulamadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu