Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonu için öncelikle tarzınızı belirlemelisiniz. Tarzınıza uygun olarak eşya, mobilya, aksesuar ve renk tercihlerini yapmalı ve ev dekorasyonunuzu tamamlamalısınız.

Her odanın dekorasyonu kullanımına uygun olarak yapılmalıdır. Mutfak daha kullanışlı bir dekoratif özelliklere sahip olmalıyken, salonda ferah bir atmosfer yaratılmalıdır. Banyo nemden arındırılacak şekilde tasarlanmalıyken, yatak odasında rahatlık ön plana çıkarılmalıdır.

Mobilya Nasıl Seçilir?

Ev dekorasyonu yaparken mobilya seçimi oldukça önemlidir. Mobilya seçiminizi doğru yaparak dekorasyonunuzda fark yaratabilirsiniz.

 • Mobilya seçerken tercihinizi her zaman takımlardan yana kullanmayabilirsiniz.
 • Oturma odanıza şık bir görünüm kazandırmak için takım ya da tek tip mobilya kullanmanız gerekmez.
 • Odanızın ilgi çekici bir hal almasını istiyorsanız, farklı dönem tarzlarını yansıtan mobilyaları bir arada kullanabilirsiniz.
 • Mobilyalarınız odanızın şekline uyum sağlayacak büyüklükte olmalı,
 • Mobilya seçerken ve yerleştirirken odanızın şeklini göz önünde bulundurmalısınız.
 • Renkleri ve tarzları birbirinden farklı mobilyalar kullansanız da, mobilyalarınızın yerden yüksekliği birbirini tamamlamalı,
 • Ferah bir mekan yaratmak istiyorsanız, ayaklı ya da tekerlekli mobilyalar seçebilirsiniz.
 • Mobilya seçerken tek bir malzemenin mekanı boğmasına izin vermeyin.

Aksesuarlar Nasıl Seçilir?

Ev dekorasyonu için önemli bir diğer unsur ise aksesuar seçimidir. Aksesuar seçerken öncelikle bütçenizi belirleyin. Hangi odaya ne tür aksesuarlar istediğinizi ve yerlerini kabaca çizin. Aksesuarların büyüklükleri, renkleri ve formları uyum içinde olmalıdır. Duvarlarınız açık renkse, koyu renk aksesuarlar seçin. Aksesuarlar, dikkat çekmek için yerleştirilir. Bu sebeple, zıt renklerden ve farklı formlardan yararlanın. Mobilyalarınız koyu renkse, parlak renkli aksesuarlar seçin.

Stilinizin çizgilerinden çıkmayın. Evinizin genel teması ile zıtlaşan veya tamamen ilgisiz duran bir aksesuar ne kadar güzel olsa da, evinizde eğreti durur. Bu sebeple, evinizin genel dekorasyon stilini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Hangi odaya, ne almanız gerektiğine önceden karar verin. Mağazada dolaşırken, çok güzel bulduğunuz için yüksek meblağlar ödeyerek aldığınız bir aksesuarı, eve gelince yerleştirecek yer bulamayabilirsiniz. Bunu önlemek için planınızı baştan yapın.

Ev dekorasyonu fikirleri
Ev dekorasyonu fikirleri

Dekorasyonda Renk Kullanımı

Beyaz rengin sakinleştirici ve dinlendirici etkisi, gün içerisinde yüklendiğiniz stres ve gerginlikten kurtulmanızda yardımcı olacaktır. Özellikle koltuk ve oturma gruplarında kullanacağınız mavi ve tonlarındaki renkler, dinlendirici etkisiyle sakin bir mekan yaratmada en büyük yardımcınız olacaktır.

Mekanda denge yaratmak için kullanabileceğiniz gri, özellikle sıcak tonları tercih edildiğinde ev dekorasyonunda şıklık algısı yaratan renklerden biridir. Mor, depresif renk olarak anılsa da eğer canlı renklerle kombine edilirse etkileyici bir atmosfer yaratmada oldukça etkilidir. Pudra tonlarında renk kullanımı, sosyalleştirmeyi arttırırken aynı zamanda antidepresan etkisi de gösterir.

Farklı Dekorasyon Alternatifleri

Oturma odanızda, koltuk takımlarından farklı olarak, ayrı bir oturma grubu hazırlayın. Duvara monte edilmiş oturaklar ve küçük masalar, evinizde cafe görünümünü yaratmanıza yardımcı olacaktır. Çizgili veya desenli duvar kağıdıyla, ayırdığınız bölümü kaplayın.

Duvara monte ettiğiniz ahşap oturağı, üzerine rahat ve şık bir minder yerleştirerek fonksiyonel hale getirin. Oturak dikdörtgen olacağı için, yuvarlak veya oval bir masa seçin. Masayı, duvar kağıdının renklerinden seçebilirsiniz. Fakat açık renk olmasına özen gösterin. Koyu renkteki masa, hazırladığınız köşeyi olduğundan küçük ve karanlık gösterebilir.

Duvarınızı süslemek için, küçük resim çerçeveleri kullanın. Çerçevelerin içini, resimlerle doldurmak yerine, duvar kağıdının aynısından kullanabilirsiniz. Çerçevelerin dışında, küçük dekoratif aynalar da duvarınızı zenginleştirecektir.

Evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gerekenler

Evinizde istediğiniz atmosferi oluşturmak için bazı kurallara bağlı kalın.

 • Evinizdeki fazla eşyaları ayırırken düzenli olmaya dikkat edin.  İlk önce ayırın, eleyin ve daha sonra atın. Hemen gözden çıkardığınız eşyalarınız daha sonra pişmanlık yaşamamak adına aceleci olmayın.
 • Mobilyalarınızın yerlerini değiştirin. Mobilyalarınızın yerlerini değiştirirken, deneme yanılma yöntemi kullanın ve eşyaların, yerleştirildikleri yerde doğru kullanıma ve enerjiye sahip olup olmadığını test edin.
 • Eski kumaşları atmak yerine, küçük yastıklar yapın. Eski kumaşların kendine has dokusu ve rengi sayesinde, dekoratif yastıklara sahip olduğunuz gibi, evinizin dekorasyonuna da katkıda bulunmuş olacaksınız.
 • Belli bir konsept yaratmak için, konseptin gerekliliklerine bağlı kalın. Tüm tarzları bir arada kullanmadan, evinizin dekorasyonunun bozulmasını engelleyin.

Kalabalık Aileler İçin Ev Dekorasyonu

Kalabalık bir aileniz varsa, dekorasyon konusunda herkesin farklı istekleri olabilir. Tüm isteklerin göz önüne alındığı ve herkesin mutlu olduğu bir tarz yaratmak için birkaç ipucu: 

İlk olarak, ailedeki tüm bireylerin isteklerini anlamanız gerekir. Dekorasyon dergilerinden veya internetten bulacakları fotoğrafları size göstererek, istedikleri tarzı belirlemelerini isteyin. Siz de, aklınızdaki tasarımı onlara net bir şekilde anlatın. Ortak bir tarz yaratmak için, bu ilk adım çok önemlidir. 

Ortak yaşam alanları için ortak bir tarz belirledikten sonra, herkesin bireysel yaşam alanı için istediği tarza karar vermesine izin verin. Çocuklarınız, odalarını istedikleri tarzda düzenlesinler. Eşiniz ve siz yatak odanızı düzenlerken, her ikinizin de isteklerini karşılayacak düzenlemelere gidin. Kimsenin rahatsız olmayacağı bir ortam oluşturun. 

Tüm odaların tarzlarını belirledikten sonra, alışverişe çıkarken liste yapın. Kalabalık ailenin ihtiyaç listesi uzun olur. Alınacakların unutulmaması için tüm aile bireyleri bu listenin oluşum aşamasında ortak çalışmalıdır.

Aklınızdaki dekorasyon fikrini yansıtan fotoğrafları, duvarlara yapıştırın. Bu fotoğraftan yola çıkarak kendi tarzınıza yön verin. Öncelikle duvar renklerine karar verin ve boya ile işe başlayın. Daha sonra eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz. 

İşe başlarken verdiğiniz kararlardan vazgeçerseniz, işiniz zorlaşır. Bu sebeple, ilk anda verdiğiniz karar net olmalıdır. Aldığınız mobilya ve aksesuarlar da bu karar doğrultusunda, birbiriyle uyum içinde yerleştirilmelidir.

Çocuklarınıza odalarını dekore ederken fikir verin, ancak kararlarına müdahale etmeyin. Böylece severek kullanacakları odaları olsun. 

Kalabalık evlerde düzenleme yaparken bu hassas noktalara dikkat edin. Bu sayede herkesin sevdiği bir tarz yaratabilirsiniz. Eviniz için verdiğiniz kararları seçtiğiniz tarz doğrultusunda ilerletin ve evinizdeki değişime yardımcı olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu