Ev Dekorasyonu

Ev dekorasyonu için öncelikle tarzınızı belirlemelisiniz. Tarzınıza uygun olarak eşya, mobilya, aksesuar ve renk tercihlerini yapmalı ve ev dekorasyonunuzu tamamlamalısınız.

Her odanın dekorasyonu kullanımına uygun olarak yapılmalıdır. Mutfak daha kullanışlı bir dekoratif özelliklere sahip olmalıyken, salonda ferah bir atmosfer yaratılmalıdır. Banyo nemden arındırılacak şekilde tasarlanmalıyken, yatak odasında rahatlık ön plana çıkarılmalıdır.

Ev Dekorasyonu

Mobilya Nasıl Seçilir?

Ev dekorasyonu yaparken mobilya seçimi oldukça önemlidir. Mobilya seçiminizi doğru yaparak dekorasyonunuzda fark yaratabilirsiniz.

  • Mobilya seçerken tercihinizi her zaman takımlardan yana kullanmayabilirsiniz.
  • Oturma odanıza şık bir görünüm kazandırmak için takım ya da tek tip mobilya kullanmanız gerekmez.
  • Odanızın ilgi çekici bir hal almasını istiyorsanız, farklı dönem tarzlarını yansıtan mobilyaları bir arada kullanabilirsiniz.
  • Mobilyalarınız odanızın şekline uyum sağlayacak büyüklükte olmalı,
  • Mobilya seçerken ve yerleştirirken odanızın şeklini göz önünde bulundurmalısınız.
  • Renkleri ve tarzları birbirinden farklı mobilyalar kullansanız da, mobilyalarınızın yerden yüksekliği birbirini tamamlamalı,
  • Ferah bir mekan yaratmak istiyorsanız, ayaklı ya da tekerlekli mobilyalar seçebilirsiniz.
  • Mobilya seçerken tek bir malzemenin mekanı boğmasına izin vermeyin.

Ev Dekorasyon Aksesuarları

Aksesuarlar Nasıl Seçilir?

Ev dekorasyonu için önemli bir diğer unsur ise aksesuar seçimidir. Aksesuar seçerken öncelikle bütçenizi belirleyin. Hangi odaya ne tür aksesuarlar istediğinizi ve yerlerini kabaca çizin. Aksesuarların büyüklükleri, renkleri ve formları uyum içinde olmalıdır. Duvarlarınız açık renkse, koyu renk aksesuarlar seçin. Aksesuarlar, dikkat çekmek için yerleştirilir. Bu sebeple, zıt renklerden ve farklı formlardan yararlanın. Mobilyalarınız koyu renkse, parlak renkli aksesuarlar seçin.

Stilinizin çizgilerinden çıkmayın. Evinizin genel teması ile zıtlaşan veya tamamen ilgisiz duran bir aksesuar ne kadar güzel olsa da, evinizde eğreti durur. Bu sebeple, evinizin genel dekorasyon stilini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Hangi odaya, ne almanız gerektiğine önceden karar verin. Mağazada dolaşırken, çok güzel bulduğunuz için yüksek meblağlar ödeyerek aldığınız bir aksesuarı, eve gelince yerleştirecek yer bulamayabilirsiniz. Bunu önlemek için planınızı baştan yapın.

Dekorasyonda Işık Kullanımı

Dekorasyonda Renk Kullanımı

Beyaz rengin sakinleştirici ve dinlendirici etkisi, gün içerisinde yüklendiğiniz stres ve gerginlikten kurtulmanızda yardımcı olacaktır. Özellikle koltuk ve oturma gruplarında kullanacağınız mavi ve tonlarındaki renkler, dinlendirici etkisiyle sakin bir mekan yaratmada en büyük yardımcınız olacaktır.

Mekanda denge yaratmak için kullanabileceğiniz gri, özellikle sıcak tonları tercih edildiğinde ev dekorasyonunda şıklık algısı yaratan renklerden biridir. Mor, depresif renk olarak anılsa da eğer canlı renklerle kombine edilirse etkileyici bir atmosfer yaratmada oldukça etkilidir. Pudra tonlarında renk kullanımı, sosyalleştirmeyi arttırırken aynı zamanda antidepresan etkisi de gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu