Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Sıklıkla Yapılan Hatalar

Evlerin dekorasyonlarında çoğu zaman belli başlı dekorasyon hataları ile karşılaşırız.  Çoğu evde rastlanan bu temel hataların farkına varılarak, ev dekorasyonlarında daha profesyonel bir görünüm yakalanabilir.

Genellikle mobilyalar alınırken uyum sağlamak amacıyla takım halinde alınır. Tüm mobilyaların aynı görüntüde olması dekorasyonda sıkıcı bir görünüme sebep olabilir. Dekorasyon farklı renkler, farklı dokular, farklı döneme ait mobilyalar veya antika bir parça ile çeşitlendirilebilir. Eklektik stil olarak adlandırılan bu tarz, takım mobilyaların yarattığı sıkıcı ve kasvetli görüntüyü yıkarak dekorasyonu  hareketlendirebilir.

dekorasyon-hatalari (2)

Dekorasyonlarda renk kullanımından kaçınmak ve sıradan renkler kullanmak da sık yapılan hatalardandır.  Renk kullanımdan kaçınmak yerine, evlere canlı renklerle hareket getirilebilir  ve küçük detaylar yardımı ile renkler çeşitlendirilebilir. Örneğin, dekorasyonu tamamlayan aksesuarlar ve yastıklar çeşitli renklerden seçilebilir. Böylece dekorasyon canlı ve modern bir görünüm kazanacaktır.

Aydınlatma seçimini  tek bir avizeden yana kullanmak da çoğu zaman yapılan hatalardandır. Tek başına büyük bir aydınlatma, evin ihtiyacını çözemeyeceği gibi,  dikkati sadece belirli bir noktaya yönelterek algının dağılmasına sebep olabilir. Ortamda abajur ve lambaderlerle farklı ışık kaynakları yaratılarak, bu hata engellenebilir.

Tabloları çok yukarıya ya da çok aşağıya asmak da dekorasyonda sık yapılan hatalardandır.  Tablolar  ortalama boya sahip bir insanın göz hizası hesaplanarak asılmalıdır. Göz hizasının aşağısında ya da yukarısında asılan tablolar, bir şey eksik kalmış ya da olmamış hissi yaratan bir görüntüye neden olabilir.

Ev dekorasyonunda sıklıkla yapılan küçük dekorasyon hatalarına dikkat edilerek evlerde daha modern ve zevkli mekanlar yaratılabilir.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.