Ev Dekorasyonunda Tamamlayıcı Öğeler

Evinizin dekorasyonunda küçük ayrıntılarla büyük farklar yaratabilmenizi sağlayan dekoratif öğeler nelerdir?

Evinizin dekorasyonunda kullanacağınız aksesuarlar evin genel havasında büyük fark yaratabilir. Aksesuarlar renkleri, malzemeleri ve stilleri ile sayısız farklı alternatif sunar.

Seramik ve porselenler: Toprağın doğallığını ve sıcaklığını taşıyan seramik ve porselen objeler renk ve desenlerine göre geleneksel ya da modern bir stil yansıtabilirler. Seramik ve porselenlerin görünümü nettir ve malzemenin ağırbaşlılığını taşır.

Plastik objeler: Plastik özellikle modern tasarım ve dekorasyonda sık kullanılan bir malzemedir. Plastik objeler hafif, renkli ve enerjik bir hava taşır. Kullanıldığı mekana neşe katar.

Ahşap objeler: Ahşap aksesuarlar doğal ve sıcaktır. Ayrıntısı bol çalışılabildiği için farklı aksesuarlarda yan malzeme olarak da kullanılabilir. Tasarımına göre hem modern, hem de klasik tarzı yansıtabilir.

Hasır örmeler: Hasır örmeler aksesuar olarak kullanıldığında ağırlıklı olarak country ya da uzakdoğu havası yaratır. Isı değişikliklerine karşı hassastır. Daha çok bahçe mobilyalarında, sandalyelerde, radyatör örtü kapaklarında, sepet ve kutularda kullanılır.

Cam: Cam kullanıldığı mekanlara açıklık, sadelik ve şeffaflık getirir. Cam aksesuarlar ışığı yansıtarak çeşitli ışık oyunları yaratır. Cam modern bir malzeme olduğu kadar, kullanıldığı mekanlarda serinlik ve ferahlık duygusu da yaratır.

Vazolar: Sınırsız form, renk ve çeşitte üretilen vazolar, çiçek düzenlemeleri için olduğu kadar, tek başlarına da dekoratif aksesuar olarak kullanılabilir. Üzerlerindeki desen ve kullanılan malzeme gibi farklı değişkenler nedeni ile her zevke hitap edebilir. Tek başına kullanıalbileceği gibi, birden fazla sayıda kullanılarak da çarpıcı bir hava yaratılabilir.

Metal aksesuarlar: Metal modern, net hatları olan ve sert bir malzemedir ve aksesuarda kullanıldığında güçlü çağdaş bir etki bırakır. Metal yansıtıcı özelliğiyle ışık oyunlarına da gebedir. Kullanıldığı mekanlarda soğuk ve mesafeli bir hava yaratır.

Mumlar: Kokulu, kokusuz, yüzen çeşitleri ile mumlar kullanıldıkları her mekana masalsı bir atmosfer kazandırır. Mum ışığının yarattığı loşluk mekanı yumuşatır, tüm hatlar flulaşır.Mum aksesuar olarak çok sayıda kullanıldığında etkisi daha büyüleyici olur.

Yastıklar: Yastıklar farklı ebatlarda ve kumaşlarda kullanılarak, evin havasını değiştirebilir. Kullanıldığı alana hareket katar. Desenli yastıklar sade bir alana enerji verebileceği gibi, sade yastıklar da kalabalık bir alanı dengeleyebilir. Yastıkların uçları da püskül, ponpon ya da boncuk gibi farklı süs malzemeleri ile zenginleştirilebilir.

Bu dekoratif öğeleri kullanarak, evinizin dekorasyonunda farklılıklar yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu