Ev dekorunda ”doğru” ve ”yanlışlar”

Evinizin dekorasyonunda renk, aksesuar, mobilya ve eşya kadar bunları nasıl kullandığınız da önemlidir. Evinizde doğru bir dekorasyon için neler yapıp, neler yapmamalısınız?

Ev dekorasyonunda neler yapmalısınız?

* Evinizdeki şekilsiz köşeleri orantılı bir şekilde oyabilirsiniz. Formunu değiştirdiğiniz köşeyi eğer yeriniz de müsait ise, dolapla doldurabilirsiniz. Böylece şekilsiz köşe dolabın içinde kalacaktır. Farklı bir alternatif olarak; biçimsiz köşelerinize ya da kirişlerinize raf monte ettirerek kullanılabilir bir hale getirebilirsiniz.

* Geniş bir duvarınız varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa, duvarlarınızı farklı objelerle örtebilirsiniz. Duvarınıza asacağınız büyük tablolar, duvar halıları, büyük duvar panoları ya da soyut imajlar aynı zamanda duvarınıza hareket kazandırır.

* Odanız dar ise, odak noktasını odanızın en kısa duvarına toplamanızı öneririz. Duvarınıza astığınız dekoratif tabaklarla ilgiyi kısa duvara çekebilirsiniz.

Ev yaşantınızı kaliteleştirin

* Eviniz müsait ise, kafanızı dinleyebileceğiniz, huzurla kitap okuyabileceğiniz bir meditasyon köşesi oluşturabilirsiniz. Meditasyon köşenizin duvarlarını dingil bir renge boyayabilirsiniz. Köşenizde bir pufa veya rahat bir koltuğa yer verebilirsiniz. Işık olarak da; kitap okuyabileceğiniz yumuşak bir ışık seçebilirsiniz.

* Evinizin dekorunda aile fotoğraflarınıza yer verin. Konsolun, sehpanın üzerini, duvarlarınızı içi ailenizin fotoğrafları ile dolu olan çerçeveler ile süsleyin. Sevdiklerinizi görmek sizi mutlu edeceği gibi, ev dekorunuza da katkı sağlayacaktır.

Ev dekorasyonunda neler yapmamalısınız?

* Pencereleriniz yüksek ve genişse, perde seçiminizi düz ve sade desenlerden yana kullanmayın. Pencerelerinizin yüksekliğini minimalize etmek için tercihinizi katmalı, bol drapeli perdelerden yana kullanabilirsiniz. Perde alırken, perde boyunun pencere genişliğinizin 2 x 3 katı olmasına özen göstermelisiniz.

* Evinizin zemini eğimli, tavan bitimleriniz yamuk ise, bunun moralinizi bozmasına izin vermeyin. Duvar ve zemin açılarınızı geniş süpürgelik ya da kartonpiyerlerle gizleyebilirsiniz. Zeminin, duvarın eğimli, tavanın yamuk kısımlarını ana renklerinden bir – iki ton koyuya boyayabilirsiniz.

* Koridorunuz uzun ve darsa, koridorunuzda sıkışıklığı vurgulayacak, objeler kullanmaktan kaçının. Çerçevelerin oluşturduğu yansıma koridorları olduğundan daha aydınlık gösterir. Fotoğraflarınızı geometrik şekiller oluşturarak duvara asabilirsiniz.

Evinizi dekore ederken düzeni elde bırakmayın

* Evinizi rahat bir ortam haline getirmek isterken, dağılmamasına özen gösterin. Doğru dekore edilmiş bir evde her şey düzen ve uyum içindedir. Eğer eviniz müsaitse bir depolama odası oluşturabilirsiniz. Evinizde depolama için ayıracak bir odanız yoksa, herhangi bir odanızın bir bölümüne kapaklı dolaplar yerleştirip ya da raf monte ederek depo olarak kullanabilirsiniz. Eğer eviniz müsait değilse, kullanmadığınız eşyaları ayırıp gerekli yerlere vererek değerlendirebilirsiniz.

* Evinizi küçük lüks eşyalarla şımartın. Ara sıra koltuğunuzu süsleyecek peluş bir yastık, evinize hoş bir koku verecek aromatik mumlar, saten ya da ipek nevresim takımları evinize zengin bir görünüm kazandıracaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu