Ev düzeninde nostaljik izler

Evinizi düzenlerken, nostaljik bir hava vermek sizin elinizde. Bunun için, birkaç ipucu işinize yarayabilir:

• Alçak ve geniş orta sehpaları, 1950’lerin en çok kullanılan mobilyalarındandır. Siz de, salonunuza alçak, eski görünümlü, ahşap bir sehpa alın ve üzerine nostaljik tarzda şekerlikler, çerezlikler koyun. 

• Evinizi düzenlerken, ayrıntılarda da nostaljik vurgular yapın. Örneğin, eski İstanbul tabloları, eski görünümlü aksesuar ve heykeller işinizi kolaylaştırır. 

• Bronz ve pirinç materyallerden yapılma minik aksesuarlar nostaljik tarzınızı destekleyecektir. Eskiden büyüklerinizin evinde, çarpmasın diye kapıların önüne konan ağırlıkları hatırlayın. Bronz bir heykel, hem bu işlevi görür, hem de evinize 1950’lerin ruhunu yansıtır. 

• Eskiden mobilyalarda moda olan beyaz renkten faydalanın. Televizyon sehpası gibi ünitelerde bu rengi kullanarak, hem şık, hem nostaljik bir televizyon köşesi yaratın. 

• Niş, duvarların içindeki özel boşluklara verilen isimdir. Eğer evinizde niş varsa, bu alanı, ailenizden kalma antika radyo, telefon veya diğer aksesuarlarla değerlendirin. Nişin içine yerleştireceğiniz özel spot lambalar sayesinde, antikalarınız sanat eseri gibi duracaktır. 

• Mobilyalarınızı seçerken ve yerleştirirken de eskilerden ilham alın. Özellikle pencere önüne karşılıklı yerleştirilen, iki beyaz tekli koltuk çok nostaljik duracaktır. 

• Eskiden mutfaklarda rastlanan çinili karolar, günümüzde çok daha dekoratif halde tekrar hayatımıza girdi. Siz de, mutfak ve banyonuzda, çini işlemeli karolar tercih edin. 

Ev düzeninizde, bu ayrıntılardan yola çıkarak nostaljik bir hava yaratın. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu