Ev Eşyası Depolama Araçları

Depolama kolaylıkları evin farklı odalarında depolama için kullanılan mobilya ve araçlardır. Ev eşyası depolama araçları nelerdir?

Ev Eşyası Depolama

Gardırop

Ev Eşyası Depolama

“Gardırop” fazlaca derin olmayan bir elbise dolabıdır. Minimum derinlik 610 mm’dir. 760 mm’den derin olursa dolabın arkasına ulaşmak zor olacaktır. Yandan sürmeli ya da öne açılan kapılarla dolabın her tarafına ulaşmayı sağlayacak şekilde olmalıdır. Dezavantajı, dolap kapaklarının açılması için bir duvar yüzeyi gerektirmesidir.

Yüklük

Gardıroptan daha büyük, içine girilebilecek kadar geniş olan ve daha fazla eşya alan dolaplardır.

Duvar Dolapları

Ev Eşyası Depolama

Yüklüğü, rafı ve çekmeceleri olan duvarın içindeki dolaplardır. Duvar dolapları normal olarak 460 mm derinliktedir. Bu derinlik, çok fazla döşeme alanı kullanmadan depolanmış tüm maddelere ulaşmayı sağlar. Bir odada kesinti yaratan dolaplardan kaçınılmalıdır. Bunun yerine genellikle iki yatak odasının arasındaki duvar yüzeyi tamamen dolaplarla kaplanarak kullanılabilir. Kare ya da dikdörtgen şeklindeki odaları daha rasyonel dekore etmek mümkün olabilir. Dolap kapakları kolay ulaşmayı sağlayabilmek için yeterli büyüklükte olmalıdır. Dışarıya açılan dolap kapakları avantaj sağlar ancak yeterli yüzey alanı gerektirir. Dar alanlarda sağa sola kayan sürgülü kapaklı dolaplar tercih edilebilir. Ayrıca dolaplar iyi aydınlatılmalıdır.

Sandık ve Şifonyerler

Ev Eşyası Depolama

Bunlar genellikle yatak odalarında bulunan ve yerleri sabit olmayan depolama alanlarıdır. Farklı büyüklükte, raflı ve çekmeceli olabilir.

Oda Bölmeleri

Genellikle bir alanı ikiye bölen, iki taraflı dolaplardır. Bazen döşemeden tavana bazen de daha kısa olabilir. Raf ve çekmecelerle depolamada kolaylık sağlar.

Yataklar

Ev Eşyası Depolama

Yataklar tek veya çift kişilik olabilmekte, çeşitli boy ve ebatlarda bulunmaktadır. Yatakların yapıldığı materyaller çok farklılık göstermektedir. Geleneksel olarak çeşitli bitkisel dolgu malzemeleri kullanılabildiği gibi yapay elyaflar da günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yataklar ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Rutubeti ve nemi emmeyen, terletmeyen, sağlam materyallerden yapılmış olmasına ayrıca yatarken beli desteklemesine dikkat edilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu