Ev Giriş Kapısı Hangi Malzemeden Seçilmelidir?

Hem estetik hem de güvenlik açısından evin ana giriş kapısı oldukça önemlidir. Ana kapı seçiminde sağlamlık, dayanıklılık, ısıyı muhafaza gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır.

Evin ana kapsında yalnızca görünüm değil, kullanılan malzeme de önemlidir. Bu sebeple kapı seçiminde her iki özelliği de göz önünde bulundurmalısınız.

Ev Giriş Kapısı Seçimi

Ahşap Kapılar

Ahşap Kapı

Ahşap sağlam, kolay şekillenebilen bir malzemedir. Doğal yapısı sebebiyle de bulunduğu mekanı sıcak bir görünüme kavuşturur. Özellikle evcil hayvan besleyenler için ahşap kapılar idealdir. Kolayca şekil verilebildiği için, müstakil evlerde gerektiğinde evcil hayvanlar için de küçük bir kapı açılabilir. Sağlamlık, dayanıklılık ve ısı muhafazası açısından meşe ağacı ideal bir ahşap türüdür.

PVC Kapılar

PVC Kapı
Görsel: ibsrt.com

PVC’den yapılmış kapılar, sert ya da yumuşak bir yapıda olabilir. Ana kapı için PVC kapı tercih edecekseniz sert PVC tercih etmelisiniz. PVC’nin en büyük avantajı sağlam ve hafif olmasıdır. Oldukça yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanabilir. Özellikle yazlık evlerde bu özelliği dolayısıyla tercih edilebilir. Ayrıca PVC ekonomiktir.

Demir Kapılar

Demir Kapı
Görsel: tremblayironworks.com

Sağlamlığı ve dayanıklılığı ile demir kapılar diğer tüm malzemelerden daha iyi sonuçlar verir. Özellikle uzun süre kullanılmayan, yılın belli dönemlerinde kalınan evlerde demir kapı tercih edilebilir. Demir kapı denilince akla hantal ve gösterişsiz bir malzeme gelmemelidir. Tasarımcılar estetik özellikleri göz önünde bulundurarak şık tasarımlar yapmaktadırlar.

Cam Kapılar

Cam KApı

Eğer az ışık alan müstakil ya da dışarıdan görünmekle alakalı sorunu olmayan bir eviniz varsa cam kapı tercih edebilirsiniz. Çift camdan yapılan cam kapılar ısı muhafazası konusunda da iyidir. Kolayca kırılabilirmiş izlenimi vermekle birlikte, cam kapılar oldukça dayanıklı olabilmektedir. Yazlıklarda tercih edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu