Ev İçin Pratik Bakım Onarım Uygulamaları

Evde yapacağınız ufak tefek bakım onarım uygulamaları ile gıcırtılardan kurtulabilir, yıpranmış görünümlü bölümleri yenileyebilirsiniz.

 Sık kullanım sonucunda evdeki her şey eskir. Belirli aralıklarla basit uygulamalar yaparak, evde sorunlu eşyaları yeniden sorunsuzca kullanılır hale getirebilirsiniz.

Gıcırdayan Kapı Menteşeleri: Gıcırdayan kapı menteşelerinin bakımı için makina yağı, zeytinyağı ya da vazelin kullanabilirsiniz. Menteşelerin üzerine birkaç damla yağ damlatıp, kapıyı öne arkaya doğru hareket ettirin. Bu işlemi yaparken, yağın yere damlamaması için bir parça bezi menteşenin altında tutun. Yağ yerine vazelin de kullanabilirsiniz. Bu defa da vazelini menteşelere sürerek, kapıyı öne arkaya hareket ettirmeniz gerekir.

Gıcırdayan Yerler: Yerin gıcırdamasını önlemek için bir miktar talk pudrasını ses çıkartan yerin üzerine serpin. Talk pudrasını özellikle yerdeki çatlakların içine doğru süpürün. Bu işlemden sonra, yüzeyde kalan talk pudrasını silerek, temizleyin.

Kalkmış Duvar Kağıdı: Bir bıçak yardımı ile duvar kağıdı yapıştırıcısını bir kağıt üzerine uygulayın. Bu kağıdı, kalkmış duvar kağıdının altına sürtün. Duvar kağıdını duvara bastırırken, kağıdı çekerek çıkartın. Son olarak temiz bir bez ile oluşan kabarcıklar varsa, düzleyin.

Yıpranmış Bambu: Oturak ve sırtlık bölümü örgü bambulu sandalyeleriniz varsa, bambu bölümler bir süre sonra kullanım sonucunda bollaşır. Bu bollaşmayı gerdirmek için bir süngeri ılık su ile ıslatın. Islak süngeri bambu bölümlerin altında gezdirin. Ertesi güne kadar yavaş yavaş kurumaya bırakın. Gerekiyorsa, işlemi yenileyin.

Takılan Sürgülü Pencereler: Hırdavatçı dükkanlarında satılan silikon yağlayıcı spreyi kullanarak, kızakları yağlayın. Bir bezin üzerine spreyleyin ve kızak yolu boyunca sürün.

Bakım gerektiren eşyalara anında müdahale edebileceğiniz gibi, evin içinde problem yaratabilecek bölümlere düzenli aralıklarla bakım onarım uygulaması yaparak, evinizdeki eşyaların ömrünü uzatabilir ve huzurunuzu koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu