Ev Nasıl Daha Aydınlık Gösterilir?

Odaların farklı aydınlatma gereksinimleri olabilir. Işığı az alabilen ya da penceresiz odalarda aydınlatma çok önemlidir. Ev nasıl daha aydınlık gösterilir?

Karanlık odaları aydınlatmak için genellikle açık renk duvar boyaları ve aynalardan faydalanılır. Bunun yanı sıra her oda içi farklı bir çözüme ihtiyacınız olabilir.

Gün ışığından uzak odaların hem havalandırma, hem de aydınlatmayla ilgili sorunları bulunur. Güneşli, güney cepheli bir odadaki renk, karanlık, kuzey cepheli bir odaya göre oldukça farklı görünür. Bu nedenle, karanlık odalarda soğuk renkler kullanmamak gerekir.

Aydınlatma Yöntemleri

oturma gruplari

Eğer oturma odası ve salonun aydınlık olmasını istiyorsanız bu odaların duvarlarını altın, bal rengi ya da çuha çiçeği sarısının tonlarına boyayabilirsiniz. Salon ve oturma odasının güneş ışığından daha fazla faydalanabilmesi için pencerelerin iç kısımları beyaza boyanabilir.

Ayna Nasıl Monte Edilir

Mutfağınızın daha aydınlık görünmesini istiyorsanız, duvarları yeşil, deniz mavisi ya da dumanlı mor gibi ışığı yansıtan renklere boyayabilirsiniz. Mutfakta halojen spot lambalar da kullanabilirsiniz.

Yatak odasının daha aydınlık olması için duvarları kayısı ya da şeftali gibi sıcak tonlara boyayabilirsiniz. Sıcak tonlar ortamdaki ışığın yansımasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra yatak odasında büyük aynalar kullanabilirsiniz.

Yatak Odası Dekorasyonu

Daha aydınlık olması için banyoda nane ya da okyanus yeşilini tercih edebilirsiniz. Tavana yaklaştıkça açık tonlar, zemine yaklaştıkça ise koyu tonlar tercih etmelisiniz. Ayrıca aynalı dolaplar da banyo için doğru bir seçim olacaktır.

Çoğunlukla ışıktan mahrum olan koridorun daha aydınlık olabilmesi için şeftali ya da çuha çiçeği sarısı gibi renkler tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra holde aynalara da yer verebilirsiniz.

Banyo Düzeni

Bunları yanı sıra ışık almayan odalarınızda gizli ışıklar kullanabilirsiniz. Gizli ışıklar, ışığın yetmediği yerlerde sık  tercih edilen aydınlatma yöntemleridir. Dolap içlerinde, mobilyaların arkasında ya da kirişler arasında kullanacağınız gizli ışıklar, hem ışığın tüm mekanda akıp dolaşmasına izin verir hem de vurgu yapmak istediğiniz noktaların göze çarpmasına yardımcı olur.

Mutfak Aydınlatması

Bu yöntemleri kullanarak ışık almayan ya da az ışık alan odalarınızın daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu