Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Ev nasıl dezenfekte edilir? Sadece birkaç saat ayırarak, sürekli kullanılan alanları günde bir kez temizleyerek enfeksiyonun yayılmasını önleyebilirsiniz.

Uzmanlar viral bir salgın sırasında evlerimizi en iyi nasıl temizleyeceğimizi şu şekilde açıklıyor:

Ne Sıklıkla Temizlemelisiniz?

Her gün. (Düzenli temizlik yapılmalı.)

Dezenfekte Mendilleri İşe Yarar mı?

Evet. Mikropların yüzde 99,9’unu öldürmeyi vaat eden spreyleri veya mendilleri kullanabilirsiniz. Fakat bu şart değil. Dezenfekte sağlayan karışımlar da kullanabilirsiniz.

Temizleme Spreyleri veya Mendilleri Yoksa Ne Kullanılır?

Sabunlu su ile yıkamak da işinizi görür. Birkaç damla bulaşık deterjanını 3 bardak suya karıştırın. Sabun ve su tüm mikropları öldürmese de, sabunlu su ile ovma, koronavirüs ve diğer mikropların yüzeylerden uzaklaştırılmasında etkili olmaktadır.

Sürekli Kullanılan Alanlar Nerelerdir?

Sizin ve ailenizin her gün bir milyon parmak izi bıraktığı tüm yerleri silmelisiniz.

 • Kapı kolları
 • Elektrik düğmeleri
 • Buzdolabı ve mikrodalganın kolları
 • Çekmece kolları
 • TV uzaktan kumandası
 • Yemek yaptığınız ve yediğiniz tezgahlar ve masa
 • Tüm kapı kolları
 • Musluk kulpları

Ne Kadar Kapsamlı Bir Temizlik Yapılmalı?

Bir sprey ve bezle evinizi dezenfekte edebilirsiniz. Ancak burada tembel olmayın: Örneğin kapı kolunu temizlerken tüm kolu iyice sildiğinizden emin olmalısınız.

Temizlik Yaparken Eldiven Giymek Gerekiyor mu?

Ev temizliği yaparken eldiven giymek önerilir, ancak bu pratik değilse, temizlemeden önce ve sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun.

Eldiven Kullanılacaksa Daha Sonra Eldivenleri Yıkamak Gerekiyor mu?

Evet, tekrar kullanacaksanız işiniz bittikten sonra eldivenleri yıkamalısınız. (Banyo ve bulaşıklar için ayrı eldivenler kullanın.) Temizlemeyi bitirdikten sonra:

 • Eldivenli ellerinizi su ve sabunla yıkayın.
 • Eldivenleri kurutun.
 • Eldivenleri çıkarın ve saklayın.
 • Daha sonra çıplak ellerinizi yıkayın.

Virüsler Karşı Ev Nasıl Dezenfekte Edilir?

Amerika’da yaşayan Dr. Mehmet Öz, temizlik konuşunda şu önerilerde bulunuyor:

Bulaşık Süngeri: Her gün çamaşır suyunda bekletin ve sık sık değiştirin.

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi: Çamaşır ve bulaşık makinesini hafta bir kez bir bardak çamaşır suyuyla boş yıkayın.

Lavabo ve Klozetler: Her gün deterjanlarla temizleyin.

Elektronik Cihazlar: Bilgisayar, televizyon, televizyon kumandaları, mouse… Bunları temiz tutmazsanız kötü olur. O yüzden sık sık temiz bir bezle silin.

Kapı, Dolap ve Pencere Kolları: Günde iki kez temiz bir bezle temizleyin.

Araba: Eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa arabanızı da unutmayın. Vites kolu, el freni, pencere ve düğmeleri her birini tek tek dezenfekte edin ve silin.

Çanta, Cüzdan, Para ve Kredi Kartı: Çanta ve cüzdanlarını her gün silin, kağıt paralara dikkat edin. Üzerinde virüslerin yaşama süresinin uzun olduğu söylenildi. Bu yüzden kredi kartı kullanmaya çalışın ve kredi kartınızı her gün silin.

Acıbadem Altuniade Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu koronaviürüse karşı temizlik yaparken sirke kullanımın virüsleri yok etmekte işe yaramayacağını belirtiyor.

Adım Adım Ev Temizliği

Ev nasıl dezenfekte edilir?

Temel Yöntemler

 • Evinizi her gün temizleyin ve gerektiğinde bir şeyler temizlemeye devam edin.
 • Evi temizlemeden önce ve sonra 20 saniye boyunca ellerinizi temizleyin.
 • Alkol bazlı dezenfektanlar kullanın.
 • Mendil kullanılması durumunda, yüzde 99,9 mikrop öldürmeyi vaat edenleri tercih edin.
 • İçinde en az yüzde 60 alkol içeren sanitizör arayın.
 • Temizleme spreyi veya mendiliniz yoksa, birkaç damla bulaşık deterjanını küçük bir kase ılık suda bir kaşık tuzla karıştırın ve temizlik için kullanın.
 • Bulaşık, zemin ve çamaşır temizleme suyunuzu farklı tutun. Aynı suyu başka faaliyetler için kullanmayın.
 • Banyo yüzeylerinizi daima temizleyin.
 • Evi temizlemek için kullandığınız süngeri, kullandıktan sonra sıcak suyla temizlediğinizden emin olun.

Dezenfektan Çeşitleri

 • Yüzde 65-90 alkol
 • % 99,9 virüs karşıtı dezenfektan mendiller
 • İzopropil alkol
 • Hidrojen peroksit (sirke ile karıştırmayın)
 • Sodyum hipoklorit (sadece su ile karıştırın)

Neresi, Nasıl Temizlenmeli?

Mutfak

Virüsün en tehlikeli olabileceği yer, yemeğin hazırlandığı yerdir. Buzdolabı, mikrodalga fırın, yemek masası, tezgah , mutfak gereçleri özenle temizlenmelidir. Dışarıdan gelen bakkal poşetlerini atmanız tavsiye edilir. Her gün mutfak çöpünü boşaltın.

Banyo

Havlunuz en büyük düşmanınız olabilir. Virüs ıslak yüzeylerde kuru yüzeylere göre daha uzun süre hayatta kalabiliyor. Evde herkesin kendine özel havlusu olmalı. Bu havlular sık sık yıkanmalı. Muslukları, tutamakları, kolları, paspasları ve tuvaletin zeminini temizlemeyi unutmayın. Her gün banyo çöpünü boşaltın.

Çamaşırlar

Her şeyden önce, dışarıdan geldiğiniz an, elbiselerini yıkanmak üzere makineye atın. Dışarıya çıkmamalısınız. Fakat market alışverişi vs. için çıktığınızda giydiğiniz kıyafetleri hemen yıkamalısınız. Her çıkışınızda farklı bir kıyafet giyin. Çamaşırları ılık suda yıkayın ve giysilerinize daima dezenfektan ekleyin. Ayrıca mikropların büyümesini önlemek için çamaşır makinenizi boş bir kez sadece sıcak su, deterjan ve dezenfektan ile çalıştırın. Ayrıca kullanımdan sonra kuruttuğunuzdan emin olun.

Yatak Odası

Perde, komodinler, varsa televizyon, perde ve çarşafları temizlemeyin. Çamaşırları sık sık değiştirin. Çarşafları ve yatak örtülerini de haftada bir değiştirin.

Telefon ve Tablet Temizliği

Telefon ya da tabletidezenfekte edici bir mendil veya alkol çözeltisiyle dezenfekte edin (en az yüzde 70). Ekrana, düğmelere, toz ve cep tiftiklerinin sıkışmaya meyilli olduğu yerlere özellikle dikkat ettiğinizden emin olun. Ayrıca telefonunuzdaki veya tabletinizdeki tüm kılıfları çıkardığınızdan, altını temizlediğinizden, yerine taktığınızdan ve dışını temizlediğinizden emin olun.

Bilgisayar Temizliği

Dizüstü bilgisayar ekranları her zaman camdan yapılmaz (mat ekranlar plastiktir), bu nedenle, her ihtimale karşı ekranda dezenfekte edici bir bez kullanmaktan kaçının. Ekran, izopropil alkol (yüzde 70) çözeltisi ve yumuşak bir bez ile temizlenmelidir.

Marketten Alınanlar Nasıl Dezenfekte Edilir?

Koronavirüsün yayılması ile ilgili olduğu için, temizlik ve dezenfeksiyon hakkında bazen çelişkili ve sıklıkla kafa karıştırıcı bilgilerle karşılaşırız. Yiyeceklerinizi dezenfekte etmeli misiniz?

Bazı temel bilgiler: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, virüsün “esas olarak kişiden kişiye yayıldığı düşünülmektedir”. İki ana bulaşma biçiminden bahsediliyor: “Birbiriyle yakın temas halinde olan kişiler (yaklaşık 1 metre) [ve] enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında üretilen solunum damlacıklarıyla. Bu damlacıklar yakınlarda bulunan insanların ağızlarına veya burunlarına girebilir. ”

Bu nedenle uzmanlar, koronavirüsün yayılmasını önlemek için en iyi önlem olarak sosyal mesafeyi, el yıkamayı ve düzenli olarak dezenfekte etmeyi önermektedir.

Nasıl Temizlemek Gerekir?

Aslında marketle ilgili en büyük risk başkalarıyla, alışveriş sepetleri ve sepet kolları gibi sürekli dokunulan alanlarla temastır, bu nedenle alışveriş yaparken yüzünüze dokunmaktan kaçınmak için markette uygun sosyal mesafeyi korumak ve marketten eve döndüğünüzde ellerinizi iyice yıkamak gerekir.

Öncelikle bir eldiven giyin ve mutfak tezgahında kendinize bir temi bir de kirli alan belirleyin. Kirli alana marketten aldıklarınızı koyun. Tüm poşetleri atın. Marketten alınan gıdaların paketlerini de atın. Paketini attığınız gıdayı doğrudan buzdolabına koyabilirsiniz. Paketi atılamayacak meşrubat kutusu gibi gıdaları ise sabunlu suyla yıkayın. Sebze ve meyveleri normal su ile yıkayın. Bunun için kesinlikle sabunlu su kullanmayın. Sabunlu su ile temas ettiğinde bu sebze ve meyveler yoluyla kimyasal yemiş olursunuz. Bundan kaçının. Tüm gıdaları uygun şekilde yerlerine kaldırdıktan sonra eldivenleri çıkarıp atın. Ardından 20 saniye kuralına uyarak ellerinizi yıkayın.

Market alışverişinde dikkat etmeniz gereken en önemli husus, paketli gıdaların çıkarılabilir olanların paketlerini çıkarıp atmaktır. Kalanları da silerek ya da yıkanabiliryorlarsa yıkayarak dezenfekte edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu